EXPO 2015 ve İZMİR

Bu yazımı okuduğunuz dakikalarda, diğer bir ifade ile 31 Mart 2008 Pazartesi günü Paris’te toplanan Uluslararası Sergi Bürosu’nun delegeleri oylarıyla EXPO 2015’in İzmir’de mi yoksa Milano’da mı gerçekleştirileceğine karar verecekler.

Bu yarışı göğüsleyebilmek için bu iki şehrin en üst düzey temsilcileri yanında Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İtalya Başbakanı Romanı Prodi başkanlığında heyetler Kasım 2007’de Paris’e giderek yürüttükleri çalışmaları delegelere anlattılar. Bu konuya gönül verenler gibi yaşamımın 15 yışıhı geçirdiğim ülkemizin en güzel kenti olan İzmir’in başarılı olmasını temenni ediyorum.

*     *     *

Dünya Fuarı ya da Evrensel Sergi olarak anılan ve beş yılda bir gerçekleştirilen EXPO, ticari amaç gütmeyen ülkelerin katılımı ve birikimleri paylaşılmasıyla insanlığa katkı yapmayı amaçlayan bir oluşum olup insanlığın ufkunu açıyor, yeni bilgi ve değişik yönlerden katkıda bulunuyor.

Bu fuarların amacı Birleşmiş Milletler’in ve olimpiyatların kuruluşuna paralellik göstermekte olup insanları bireysel olarak bir araya getirmektir.

*     *     *

EXPO 2015 İzmir’de düzenlendiği taktirde 6 ay açık kalacak fuar süresince kenti 15 milyon yerli, 6.5 milyon yabancı 21.5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

EXPO’lara müracaat eden ülkeler bir ana temayı belirliyorlar. Delegeler oylarını verirken şehirlerin özellikleri kadar belirlenen temanın ne olduğuna da dikkat ediyorlar.

İzmir adaylığını sağlık teması çerçevesinde planlamış olup sahip olduğu imkanları da kullanacaktır.

*     *     *

İlk kez 1851’de Londra’da düzenlenen EXPO’yu 6 milyon insan gezmiştir. Londra’daki Kristal Palas bu fuar için inşa edilmiştir.

Bugün milyonlarca turistin çıktığı Eyfel Kulesi, Paris’de yapılan EXPO için inşa edilmiştir.

Buradan da görüldüğü gibi EXPO düzenlendiği kenti kalıcı eserler kazandırmaktadır. Kazanıldığı takdirde İzmir’in İnciraltı semtind eyapılacak EXPO 2015 İzmir’e de güzel eserler kazandıracaktır.

*     *     *

Bu fuarlardan 1958 yılında Brüksel’de yapılanı ben de gezmiştim. Konusu Atom (atomium) seçilmişti. II. Dünya Savaşı’nın da atom kullanılmasının yarattığı yıkım bertaraf etmek ve barışçıl yeni bir dünya yarıtılması hedeflenmişti.

İnsanların dostca bir ortamda yaşamaları ve yeni bir onura kavuşmaları o yılların en büyük özlemi idi.

Fuar’ın ortasında kurulan ve simgesi olan Atomium’u genç bir öğrenci olarak gezmiş ve ana temasını öğrenmeye gayret etmiştim.

1997 yılında gittiğim Lizbon’da EXPO 1998 hazırlıklarını incelemiştim. Tema olarak “Okyanuslar” seçilmişti. Bunu seçerken Portekiz’li olan Vasco de Gama’nın 500 yıl önce Afrika kıyılarından geçerek Hindistan Deniz Yolu’nu keşfetmesini göz önüne almışlardı.

Yüksek tahsilimi yaptığım Hannover’de 2000 yılında yapılan EXPO 2000’in konusu “İnsan, Tabiat ve Teknoloji” idi. Gezdiğim bu fuar Hannover’e büyük hareketlilik getirmiş ve kalıcı eserler kazandırmıştır.

*     *     *

Güzel İzmir’in yarışı kazanması temennisiyle.

İstanbul, 29.Mart.2008