YILIN KADINLARI ve GENCAY GÜRÜN

Bildiğiniz gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde de kutlandı.

Hafta sonunda yoğun programım olduğu için bu yazımı zamanında yazmaya fırsat bulamadım.

Bu günde gazeteler ,sivil toplum kuruluşları ve çeşitli organizasyonlar ”Yılın Kadınları”nı seçerler.

Nitekim şehrimizde de Çorum Valiliği tarafından 2008 yılının başarılı kadınları olarak Dr. Ayhanım Tümtürk ve Dr. Remziye Yılmaztürk, Yılın Fedakar Kadını olarak Esma İnayet Börekçi seçilirken, Nilgün Çevik’e de Jüri Özel Ödülü verildi. İstanbul’da yaşayan bir Çorumlu olarak kendilerini tebrik ediyor ve toplum hayatına katkılarının devamını diliyorum.

*     *     *

Gazetelerde yer alan ”Yılın Kadınları”listesinde benim gözüm Gencay Gürün’ü aradı…ama bulamadı….

Her ne kadar geçmişte Türk Kadınlar Birliği tarafından “Yılın Kadını”  seçilen Gencay Gürün’ü bu yıl da benim Yılın Kadını olarak neden seçmek istediğimi merak edebilirsiniz.Hayat hikayesini vererek kendisini sizlere tanıtmadan önce bunun nedenlerini aşağıda bigilerinize sunmayı isterim:

Bunun ana nedeni ”özel tiyatro”ları yaşatmanın çok zor olduğu ülkemizde 1995 yılında kendi özel tiyatrosu olan Tiyatro İstanbul’u kuran Gürün, bu tiyatroyu bugüne kadar başarı ile yürütmüş olmasıdır. Şubat ayı içerisinde bu tiyatroda Pierre tarafından yazılan ve Gencay hanım tarafından Türkçe’ye çevrilen ve yönetmenliğini Can Gürzap’ın yaptığı ”Gönül Hırsızı” isimli komediyi zevkle isledim.Bu açılış akşamında salonu dolduran davetlilerin büyük bir kısmı ayakta kaldılar…

1984 yılında Dışişleri Müsteşarlığı’ndan emekli olan ve 2004 yılında kaybettiğimiz rahmetli eşi Kamuran Gürün ile birlikte İstanbul’a yerleşen Gencay hanım, ülkemizde alışıgelen şekilde bir diplomat eşi olarak köşesine çekilip kokteyllerde boy gösterme yerine topluma hizmeti seçmiş olması benim taktir ettiğim en belirgin özelliklerinden birisidir..

İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi bilen Gencay hanım bu bilgisini değerlendirmiş ve Eugene O’neill ,Peter Ustinov, Tennesse Williams, Oscar Wilde, Neil Simon gibi tanınmış yazarların 40’a yakın eserini dilimize çevirmiş ve bunlardan bir çoğunu yönetmen olarak sahneye koymuştur.

Bir dönem milletvekilliği yapan Gencay Gürün iş takip etmek gibi işleri hiç yapmamış ve tekrar kıurduğu Tiyatronun başına dönmüştür. Ve halen bu kuruluşu başarı ile yönetmektedir.

*     *     *

İstanbul’da 1932 yılında doğdu, Fransızca eğitim veren Notre Dame de Sion Lisesi mezunu olan Gürün, Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. “London School of Economics”‘de Uluslararası ilişkiler ve diplomasi konularında lisans üstü diploma aldı. Dışişleri Bakanlığında diplomat olarak görev yaptı. Paris’e Konsolos olarak tayin edilen sanatçı, büyükelçi  Kamuran Gürün ile evlenip meslekten ayrıldı. Ankara’ya döndükten sonra 1979’da Devlet Tiyatrosu genel sekreterliği ve baş dramaturgluğu görevlerinde bulundu. 1984-1994 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevini yürüttü.

1995 yılında kendi özel tiyatrosu olan Tiyatro İstanbul’u kuran Gürün, 1996’da İzmir’den XX. Dönem milletvekili seçilerek TBMM’ne girdi. Gencay Gürün, tiyatro dalında çeviriler yapmış olmanın yanısıra, Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesidir.  Avni Dilligil En iyi yönetmen ödülü ,Fransa Hükümeti “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi” (Chevalier dès Arts et dès Lettres) nişanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorluk unvanı sahibidir.

*     *     *

Tiyatro  kariyerinde 30.yılına girmek üzere olan Gencay Gürün’ü yukarıda verdiğim bilgilerin ışığında yılın kadını ilan ediyor ve kutluyorum.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun hazırladığı ”Karar Alma Süreçlerinde Kadınlar ve Erkekler Raporu”na göre Türkiye’nin genel düzeyi kadınlar açısından iç açıcı değil…

Bu nedenle siz okurlarımdan kız evlatlarınızı da okutmanızı ve onları gidebilecekleri son noktaya kadar desteklemenizi bekliyorum.

İstanbul,11 Mart 2008