BİR OSMANLI HİKAYESİ… BAŞI KOPARILAN KEKLİK…

Saraybosna ve Çorum seyahatlerim ve İstanbul’da yapılan  11. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmam nedeniyle günlerim çok yoğun geçti. Bu nedenle köşemden sizlere seslenme imkanı bulamadım.

Dün de bu zirvenin kapanışını beklemeden değerli hemşerimiz İstanbul Milletvekili, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı kurucularından Feyzullah Kıyıklık’ın, ÇEKVA’nın İstanbul’daki merkezinde verdiği konferansa da nefes nefese zor yetiştim.

Bu pazar gününde bilgisayarıma gelen mailleri (e-posta) okumak için üniversitemdeki odamdayım.

Yazı yazmaya zamanım olmadığından bana mail ile gönderilen anlamlı bulduğum aşağıdaki hikayeyi sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*     *     *

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı’nı geziyormuş. Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar. Bir ara gözü kekliklere ilişiyor Padişah’ın. Bir grup kekliğin üzerindeki varakta, “Tane işi, satış fiyatı 1 altın” yazıyor. Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın. Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılıyor.

“Hayırdır” diyor satıcıya. “Bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?” Satıcı, “Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor” diyor. “Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar” diye ekliyor.

“Satın alıyorum” diyor Padişah, “Al sana 300 altın…” Parayı veriyor; hemen oracıkta kekliğin  kafasını kopartıyor.

Adam şaşırıp, “Be adam!!! Ne yaptın?? En maharetli kekliğin kafasını koparttın” diye dövünürken padişah gürlüyor: “Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bu gibilerin akıbeti er ya da geç budur”……

*     *     *

Yorumu sizlere bırakıyorum…

İstanbul,4 Mayıs 2008

NOT: Çorumspor’un Gümüşhane deplasmanında 1-1 berabere kalarak ikinci lige çıktığını şimdi öğrendim. Yöneticisinden futbolcusuna ve taraftarına tüm Çorumspor camiasını yürekten kutluyorum. İkinci lig Çorum’a hayırlı olsun. A.S.