AVRUPA BİRLİĞİ BİZİ NEDEN ALMAK İSTEMİYOR?

Hakikaten Avrupa Birliği bizi neden almak istemiyor? Bu konu basında, televizyonda ve her yerde tartışılmakta olup, çeşitli nedenler ileri sürülmektedir. Avrupa ülkeleri tarafından ileri sürülen nedenlerden bazılarına dikkatinizi çekerek, en önemli gördüğüm nedeni sizlerle tartışmayı istiyorum;

-Türkiye Asya’ya aittir. Avrupalı değildir.

-Türkiye’nin nüfusu çok hızlı artmaktadır. Üye olduğu taktirde tüm kararlara yön verebilecektir.

-Türkiye’nin üyeliği halinde AB üyelerinin işçi akımına uğrayacaktır.

-Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa’da Müslümanlığın yayılmasına neden olacaktır.

-Türkiye’nin üyeliğinin AB’yi, Irak, İran ve Suriye gibi sorunlu ülkelerle komşu yapacaktır.

-Nüfusu fazla olan Türkiye’nin her bakımdan AB tarafından hazmi zor olacaktır.

Ve daha niceleri!..

*      *      *

“Küresel İş Dünyası Araştırması” adlı bir çalışmaya göre, her 4 Türkçen 3’ü iş bulmak için başka bir şehre taşınmaya hazır.

Aynı araştırmada verilen bir istatistik ise yazımın konusu ile tam ilgili olup tam üyeliğin ve serbest dolaşımın sağlanması durumunda 72 milyonun 48 milyonu hemen AB ülkelerine gidecek…

*      *      *

Bu araştırma, Avrupa Birliği’nin neden Türkiye’yi oyalamaya ve belki de almamaya çalıştığının açık bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Bana göre en önemli neden aşırı nüfus artışı, işsizlik ve göçtür.

Daha önce bir Alman yetkilisinin bana söylediği; “Ne zaman Türkiye’de herkes doğduğu yerden başka bir şere gitmez ise, o zaman Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne alırız” sözü ile de örtüşmektedir.

Aday ülke olarak kabulümüzde Ab’ye 2013 yılında üye olacağımız belirtilirken, bugün Genişlemeden Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri (Bakanı) Olli Rehn 2025 yılından önce Türkiye’nin üyeliğinin gerçekleşemeyeceğini söylemektedir.

AB’nin 27 üyesinden Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda gibi birçok ülke Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesine karşı olup, görüşülmesi ve kabulü gereken 35 fasıl kabul edilse bile Avusturya, Fransa gibi ülkeler, Türkiye’nin AB üyeliğini referanduma sunmaya kararıdırlar.

Bu noktada Türkiye’nin AB’ye üyeliğine sıcak bakanların oranı Avusturya’da yüzde 5, Almanya’da yüzde 16, Fransa’da yüzde 22, Kıbrıs Rum Kesimi’nde yüzde 19 olduğuna dikkatinizi çekmeyi isterim.

Yapılacak referandumun nasıl sonuçlanacağının değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum!..

Çorum,15.Haziran.2008

Fehim Genç, “Kaçacam buradan birazdan” Milliyet, 3.Mayıs.2008

Sami Kohen, “Avusturya neden bu kadar karşı”, Milliyet,22.Nisan.2008