KUNDAKLANAN TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİ

İstanbul’da faaliyet gösteren Taksim Grubu’nun Mart ayı toplantısına konuşmacı olarak katılan Almanya’nın Essen şehrinde genel merkezi bulunan Türkiye Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türk-Alman ilişkileri üzerine önemli bir değerlendirme yaptı.

*      *      *

Zaman bulamadığım için bu toplantıda aldığım notları sizlerin değerlendirmenize bugüne kadar sunamamıştım. Bugün yapılacak Türkonfed Başkanlar Konseyi toplantısına katılmak için geldiğim Çorum’da bu yazımı hazırlamak için zaman buldum.

Kundaklanan Türk-Alman İlişkileri başlığını taşıyan bu konuşmanın önemli gördüğüm hususlarını aşağıda sizlerin bilgilerinize sunuyorum.

*      *      *

-Almanya’da yaşayan 2,7 milyon Türk’ün 900 bini Alman vatandaşlığına geçmiş olup bunların 600 bini seçmen konumundadır. Bu seçmenler Almanya politikasını etkileyebilecek güçtedirler.

-Almanya’da 2002’de yapılan seçimleri Sosyal Demokrat Parti (SPD) 6 bin oy farkı ile kazandı. Bu seçimde Türklerin yüzde 64’ü bu partiye oy verdi. Hıristiyan Demokrat Parti’ye (CDU) oy verenlerin yüzdesi 14 oldu.

-Bugün Alman üniversitelerinde 37 bin Türk tahsildedir. Bunlardan 3 bini Türkiye’den gelenler olup gerisi Almanya’da yaşayan Türklerin evlatlarıdır.

-Bugün Almanya’da 102 bin Türk işadamımız vardır. Yanlarında 650 bin Türk ve Alman çalışmaktadır. 70 milyar Avro ciroları bulunmaktadır.

-2003 yılında seçimi kazanan Recep Tayyip Erdoğan’a Schröder, Chirac, Blair ve Berlisconi gibi batılı devlet adamları destek sağlıyorlardı. Şimdi ise bu ülkelerin başında Merkel, Sarkozy, Brown ve Prodi var. Bunlardan Brown dışındakiler Türkiye’yi desteklemiyorlar. Brown ise daha destekliyor ama Blair gibi değil. Türkiye’nin işi zor…

-Eğer AB’ye girmek arzusunda isek, AB ülkelerinde kendimizi ‘kılıç kalkan’, ‘mehter’ ile tanıtmak yerine kültürel boyuttaki faaliyetlerle toplumumuzu oraya tanıtmamız gerekir. Ayrıca Almanya’da organize edilmiş bir lobi faaliyetimiz yok denilebilir.

-Almanlar artık Almanya’da daha fazla Türk istemiyorlar. Hatta aldıkları önlemler ve son çıkardıkları göç yasası ile resmen ifad etmeseler de Almanya’daki Türklerin sayısını 1,5 milyona düşürmeye gayret etmektedirler.

-Eskiden ben (Faruk Şen) sosyal demokrat olarak Türkiye’nin geleceğini AB’de görmüyordum ama şimdi Türkiye’yi alacaklarına inanmıyorum. Türkiye politikasını yeniden gözden geçirmelidir, diyorum.

Çorum, 15.Haziran.2008