GELİNLER ve DAMATLAR ALMANYA’YA GİDEMİYOR!

Bundan birkaç ay önce Almanya’da çıkarılan yeni göç yasası ve bunun Türk toplumuna yapacağı etkiyi inceleyen bir yazı yazmıştım.

Bu yasanın yarattığı etki ve ortaya çıkan neticeyi inceleyen bir yazıyı bugünlerde basında okuyunca bu konuda sizleri yeniden bilgilendirmeyi istedim.

Bu yasa gereğince, gelin ve damatların Almanya’da yaşayan eşlerinin yanına gidebilmelerine ancak Almanca bilmeleri halinde izin veriliyor.

Bu nedenle evlenenlerin eşlerine yeniden kavuşması için Türkiye’de kursa giderek ”standart Almanca I ” sınavından başarılı olması gerekiyor.Bu kurslar Ankara, İstanbul ve İzmir’de”Goethe Institüt”ismi verilen kuruluşun bünyesinde yer alan ”Alman Kültür Merkezleri’nde veriliyor. Yoğun talep nedeniyle Çorum’da dahil ülkemizin birçok köşesinde açılan özel dil okullarında da bu kurslar veriliyor.

Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinden beri Almanya’ya gidebilmek için

Türkiye’deki Alman kuruluşları tarafından verilen vize sayısında yüzde 67’lik bir düşüş yaşandığı belirtilmektedir.

Alman Devlet Bakanı Maria Böhmer,Almanca zorunluluğunun başarılı olduğunu, eşlerin biraraya gelmesine mani olunmadığını,yapılan düzenlemeyle Almanya’da entegrasyon(uyum)şansının belirgin bir şekilde artırıldığını şubat ayında parlamentoda açıklamıştır.

Buna karşılık Almanya Türk Toplumu(TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat,Daha önce söylediğimiz şeyler yaşanıyor şeklinde açıklama yaparak hükümetin bu uygulamadaki temel gerekçesinin zoraki evlilikleri(ana ve baba baskısıyla) engellemek olduğunu belirtmektedir.

Daha önce yazdığım bir yazıda da bu konuda Almanya’da yaşayan Prof.Dr. Faruk Şen’in,”Almanlar artık Almanya’da daha fazla Türk istemiyorlar. Hatta aldıkları önlemler ve son çıkardıkları göç yasası ile resmen ifade etmeseler de Almanya’daki Türklerin sayısını 1,5 milyona düşürmeye gayret etmektedirler.” şeklinde bir açıklamasını sizlerin değerlendirmesine sunmuştum.

Türkler bu uygulamayı ayrıcalık olarak yorumlarken,Alman hükümeti ise bunun entegrasyon için gerekli olduğunu ifade ediyor.

Bana göre 1973 yılından beri Türkiye’den işçi almayan ve serbest dolaşımı engelleyen Almanya,Türklerin ülkelerinde ve Avrupa’da sayılarının artmasından endişe ediyor ve engellemek için her türlü önlemi alıyor.

Türkiye’nin AB kapısında bekletilmesinin ana nedenlerinden birisi de budur.

Bodrum- Dörttepe ,22 Temmuz 2008

”Türkiye’den Almanya’ya giden eş sayısında azalma var” Dünya Gündemi, 29 Haziran 2008