ÖMER DERİNDERE’Yİ KUTLUYORUM

İstanbul’da yaşayan hayırsever iş adamı Osmancıklı hemşehrimiz Ömer Derindere’ye Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödümü verildi.

74 ayrı kişi ve kuruma verilen bu ödülün bir tanesi de değerli hemşehrimiz Sayın Devlet eski Bakanı Abdülhaluk Çay’a verildi.

Bir Çorumlu olarak, bu ödülü alan iki hemşehrimizi de kutluyor ülkemiz ve vatandaşlarımız için sağlık içinde daha nice takdir edilecek hizmetler vermelerini temenni ediyorum.

*     *     *

Bu yazımda, hayatımın belirli dönemlerinde ve halen müşterek paylaştığımız anılarımız olan sayın Derindere’yi sizlere tanıtmayı istiyorum.

Ömer Derindere ile ilk defa Samsun’da Ford bayılığı yaptığı dönemde karşılaştım. Ağabeyim, kendisinden bir Ford kamyon almıştı. O kamyonun başkasına satışı ile ilgili olarak Samsun Ford bayiliğine gitmiştim. Kapıdan girdiğimde bir ses beni “Hoşgeldin Ağabey” diye karşıladı. Bu sesin sahibi çok kısa bir süre Çorum Lisesi’nin orta kısmında okuyan ve beni daha üst sınıf öğrencisi olarak oradan hatırlayan Ömer Derindere idi.

Yıllar sonra 2004 yılında kendisi, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Yönetim Kurulu Başkanı olarak İstanbul’da tertiplediğimiz “ÇEKVA BALOSU”na davetimi kabul ederek misafirimiz olmuş ve aynı masada birlikte oturmuştuk. Bu baloda, ÇEKVA’ya kendi sahibi olacağı bir daire alma girişiminde de maddi destek sağlayarak katkıda bulunmuştu.

Son defa sayın Mehmet Özata’nın organizasyonu ile Nisan 2007’de ÇEKVA yöneticileri olarak hemşehrimizi yaptığı hayırlı işlerden dolayı tebrik etmek için İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Toyota Plaza’daki işyerinde ziyaret etmiş ve odasında çok sayıda hemşehri olarak beraberce hazırlattığı pideleri yemiştik. Ömer Bey’de bizim bu ziyaretimiz için çok sayıda dostunu ve Osmancıklı hemşehrisini davet etmişti. Ziyaretimizde oğlu Özkan da babası ile birlikte bizi ağırladı.

*     *     *

Benim sayın Derindere ile olan yakınlığımı anlattığım bu satırlarıma son vererek kendisini, aldığı ödül için tebrik telefonumda istediğim ve bana gönderdiği hayat hikayesini dikkate alarak sizlere aşağıda  tanıtmayı istiyorum.

*     *     *

1936 yılında Osmancık’ta doğmuştur. İlkokulu Osmancık’ta bitiren Çorum ve Samsun’da ortaokula devam etmiş ve 1954 yılında Samsun’da ticaret hayatına atılmak için 3. sınıftan ayrılmıştır.

1970 yılından itibaren otomobil ticaretine başlamış ve 1970-80 yılları arasında Ford ve Fiat bayiliği yapmıştır.

1984 yılında Toyota otomobillerinin Samsun bayiliğini almış 1993 yılında Samsun’da ilk Toyota Plaza’yı faaliyete geçirmiştir.

1994 yılından itibaren rotayı İstanbul’a çevirmiş ve ilk olarak Zeytinburnu sonra da Kartal’da Toyota plazaları faaliyete geçirmiştir. Buralara yaklaştığınızda Derindere Toyota Plaza levhalarını görebilirsiniz.

Derindere şirketlerinde yüzde 15’i Osmancıklı ve Samsunlu olmak üzere toplam 450 kişi istihdam edilmektedir. Derindere Şirketler Grubu, İstanbul ve Samsun’daki Toyota plazalar yanısıra filo kiralama sektöründe de faaliyet göstermektedir. Şirket yönetiminde kendisi ile birlikte, eşi, kızı ve oğlu çalışmaktadır.

Ticari faaliyetleri yanında hayır işlerine de büyük önem veren değerli hemşehrimiz, 1990 yılında Osmancıkta 5 öğrenciye burs verirken, bugün 650 öğrenciye burs vermektedir. Bunların 18’i yüksek lisans, 632’si lisans seviyesinde üniversite öğrencileridir. Ayrıca burs verdiği Osmancık’ın Güvercinlik Köyü’nden 2 öğrenci Amerika’da bulunan ve dünyaca tanınan Harward Üniversitesi’nde Genetik Bölümü’nde yüksek lisans (master) yapmaktadırlar. Bir yüksek lisans öğrencisi de Viyana Teknik Üniversitesi’nde  bilgisayar ve işletme mühendisliği eğitimi görmektedir.

Burs verilen öğrencilerin yüzde 60’ı Çorumlu, yüzde 30’u Samsun ve İstanbul’dan tanımakta olduğu ailelerin çocukları ve yüzde 10’u da şirket personeli yakınlarıdır.

Osmancıklı öğrencilere dağıtılmak üzere 60 bilgisayar göndermiştir.

Bugün Osmancık’da faaliyette bulunan Osmancık Meslek Yüksek Okulu’nun binasını hizmete tahsis etmiş ve bu okul 175 öğrencisi ile 2006 yılında faaliyete geçmiştir.

*     *     *

Sayın Ömer Derindere’nin bana gönderdiği hayat hikayesinde yer alan iki paragrafı aynen kendi cümleleri sile vererek değerlendirmenize sunmayı istiyorum.

“Sayın Ömer Derindere’nin eğitim adına yapmış olduğu yardımlar sadece burs vermekle kalmamış 2000 yılında Osmancık’ta 10000 m2 arsa üzerinde 2500 m2 zemin ve 2500 m2 birinci kat olmak üzere 5000 m2 kapalı alan üzerine bir bina yaptırarak Yüksek Öğretim Kurumu’na  (YÖK) devretmiştir. Ama bilinmeyen sebeplerle okula ne ismi verilmiş, ne de açılışa davet edilmiş.

“Ömer Derindere’nin  bundan sonraki hedefleri, 5 torununun, 650 bursiyerinin ve bu zamana kadar mezun olmuş 503 bursiyerinin yani toplamda  1158 torununun iyi birer tahsil yapması, yabancı dil öğrenmeleri, dinimize, vatanımıza ve milletimize  kendisinden çok faydalı olduklarını görmeyi arzu etmektedir.”

*     *     *

Teminni ederim ki hac görevinide yerine getiren hemşehrimizin yaptığı bu hayırlar en yüce Allah katında kabul görür.

Kendisine ailesi ile birlikte daha nice sağlıklı uzun ömürler dilerken tüm torunlarının ve daha eklenecek nice torunlarının gününü görmesini temenni ediyorum.

Gelecek yıllarda, koymuş olduğu burs sistemini bozmaz ise, birkaç tanede ÇEKVA öğrencisine burs vererek Vakfımıza destek sağlamasını kendisinden rica ediyorum.

Yazıma “Uzayan Kol Bizden Olsun” diyerek son verirken hayırsever değerli hemşehrimizi aldığı ödül için bir defa daha kutluyorum.

Antalya, 17 Temmuz 2008