BOSNA KASABI LAHEY’DE

Sizlere hafta başında ”BOSNA KASABI YAKALANDI”başlıklı bir yazı yazmıştım.Ne yazık ki bu yazımı bilgisayar ortamında Çorum Haber gazetesine gönderdiğime inanarak yayınlanmasını bekledim.Sorduğumda kendilerine bu yazımın ulaşmadığını bildirdiler.Ben de bilgisayarıma kayıt etmediğimden yazıyı da bulamadım.Bu nedenle aynı konuda daha güncel olan bu yazıyı yazıyorum.

*     *     *

Bosna Kasabı kimdir?

Bosna Kasabı’nın RADOVAN KARADZİÇ’dir.

Kendisi1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek’te yaşanan iç savaş esnasında bu ülkedeki Sırpların lideri olarak 200 bin Bosnalı müslüman Boşnak’ın öldürülme emrini veren kişidir.Üstelik bir tıp doktorudur.

13 yıl boyunca başka bir tıp doktoru kimliği ile Belgrad’da saklanan Karadziç, geçen hafta yakalandı ve dün özel uluslararası mahkemeye çıkarılmak üzere Hollanda’nın Lahey şehrine gönderildi.

*     *     *

Uzun yıllardan beri yakalanamayan Karadziç’in yakalanmasında, geçen ay yapılan seçimlerde Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ üye olmasını isteyen partinin seçimleri kazanması etken oldu.Tito’nun ölümünden beri bir türlü istedikleri huzuru ve gelişmeyi bulamayan Sırbistan halkı, kurtuluşun AB üyeliği ile mümkün olacağını düşünmektedir.Buna karşılık Lahey’de yargılanan ve hücresinde ölü bulunan eski Yugoslavya ve Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’in milliyetci çizgisini devam ettiren partiler de son seçimde oldukça fazla oy aldılar.

*     *     *

KARADZİÇ’in suçları nedir?

Srebrenitsa ile Bosna’nın diğer yerlerinde soykırım,soykırım suçuna iştirak,insanlığa karşı işlenentoplu imha suçu,insanlığa karşı işlenen cinayet suçu,savaş yasaları veya geleneklerini ihlal ederek cinayet işleme,Cenevre Sözleşmelerinin savaşla ilgili maddelerini ihlalederek kasıtlı adam öldürme,zulmetme,sivill üzerinde terör uygulama,rehin alma,sınır dışı etme ve diğer insanlık dışı eylemlerde bulunma.

*     *     *

SREBRENİTSA katliamı?

Birleşmiş Milletler adına Hollandalıların koruması altında bulunan SREBRENİTSA kasabası’ndaki kamp, 1995 yılında Hollandalıların afedilmeyecek boşvermişliği veya bilinmiyen nedenlerle göz yummaları sonucu, Sırp’lar tarafından basılır 8200 müslüman Boşnak erkek katledilir.Bununla da yetinilmez yüzlerce Boşnak kadınına tecavüz edilir.

İşte bütün bunları emreden Karadziç’dir.

Ne acıdır ki Boşnakları korumakla yükümlü BM askerlerinin kamptakileri para karşılığında Sırp askerlere sattığı iddiaları mevcuttur… Bu iddialar arasında Avrupa’nın ortasında oluşacak bir Müslüman devlete mani olmak düşüncesinin de yattığı vardır.

*     *     *

Radovan Kradziç yanında yer alan general Ratko Mladiç adlı cani halen yakalanamamış bulunmaktadır…

200 bin Müslüman’ının kanının yerde kalmaması için o da en kısa zamanda yakalanmalıdır.

Ayrıca Boşnaklar tarafından Hollandalılara karşı açılan davalarda sonuçsuz kalmamalıdır.

Bodrum-Dörttepe,

1 Ağustos 2008