İSTANBUL’DA ÇORUM İFTARLARI

Bilindiği gibi Çorum dışında yaşayan Çorumluların sayısı, Çorumdakilerin çok üzerinde bulunmaktadır. Basında yer alan bilgilere göre İstanbul’da yaşayan Çorumluların sayısı 135 bin civarındadır.

İstanbul’da yaşayan Çorumluların bir kısmı bir vakıf ve yaklaşık 75 dernekte biraraya gelerek birlikteliğini sürdürürken büyük bir çoğunluğu bu kuruluşlarla ilgilenmemektedir.

Ben bu mübarek Ramazan ayında İstanbul’da “Çorum iftarları” başlığı altında size anlatacağım üç iftar davetine katıldım. Öncelikle Çorumbasınında yer almadığı için Kadir Gecesi gerçekleşen ÇEKVA iftar yemeğini anlatacağım.

*     *     *

ÇEKVA iftar yemeği

Dinimizin en kutsal gecesi olan ve Kuran’ın indirildiği Kadir Gecesi’nde, Türk Parlamenterler Birliği Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirilen iftar yemeğine Çekva Eğitim ve Kültür Vakfı üyeleri, dostları ve çok sayıda Çorumlu katıldı.

İftar yemeğinin duasını Vakfın eski Başkan Yardımcısı İlhan Çenesiz yaptı. Vakfımızın Genel Sekreteri Sabit Velidedeoğlu yaptığı sunuş konuşmasında faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdi. Böyle birlikteliklerin aramızdaki dayanışmayı artırdığını vurguladı. Ben de yaptığım konuşmada Kadir Gecesi hakkında bildiğim önemli hususları özetledim. Katılımcılara Vakfımıza sağladıkları destek için teşekkür ettim. Daha sonra davetlileri ve katılımcıları tanıttım.

Bu iftar yemeğine davetli olarak Çorumlu hemşehrilerimiz, Beşiktaş Kaymakamı Saadettin Yücel ve eşi, Üsküdar Cumhuriyet Savcıları Zihni Doğan ve Zekeriya Şen, Çesiad eski Başkanı ibrahim Sezikli, Çesiad Başkanı Mehmet Yıldırım ve arkadaşı Alper Kış katıldılar. Diğer katılımcı ailelerden ise bazıları şunlardır; Abdullah Bilal, Ahmet Akdağ, aslan dedebaş, Doğan Sofracıoğlu, Ehvan Karagöz, Erdoğan Atalay, Erol Vuruşkan, Yalçın Benderli, Gürhan Kümbül, Hasan Karaoğlu, Hikmet Tezal, Hüseyin Kıcır, Nevzat Yetik, Mustafa Uncuoğlu, Necdet tütüncü, Nejat Berkoy, Ömür Aksoy, Hüseyin Çetin, Turgut Utku.

Tanıtımdan sonra misafirlerimizi konuşma yapmaya davet ettim. Yapılan konuşmalarda hemşehri dayanışmasının üzerinde duruldu ve şehrimize ve hemşehrilerimize katkıd abulunabilmek için biraraya gelmemizin önemi üzerinde duruldu.

Bu arada iftar yemeğinin hazırlanmasına önemli katkıları olan Nihal Berkay, Nedret Velidedeoğlu ve Zühal Çırak hanımefendilere teşekkürlerimi sundum.

İftar yemeği sonunda biraraya gelen dostlar uzun bir süre sohbet ettiler. Bu arada misafirlerimiz ÇESİAD yöneticileri ile biz ÇEKVA yöneticileri de İstanbul’da daha etkin olabilmek için neler yapılabileceğini ve nasıl işbirliği sağlanacağını konuştuk.

*     *     *

ÇESİAD iftar yemeği

İstanbul’da faaliyet gösteren Çorumlu Eğitimci ve İşadamları Derneği (ÇESİAD) tarafından 11 Eylül 2008 akşamı verilen iftar yemeğine katıldım ve bir konuşma yaptım.

Bu iftar yemeği hakkında 13 Eylül 2008 tarihli Çorum Haber gazetesinde haber verildiği için, burada tekrar anlatmamı gerekli görmezsiniz diye düşünüyorum.

İstanbul’daki 75 dernekten en faal olanı ÇESİAD olup hayır işlerini büyük bir istekle yürütmektedirler.

*     *     *

Bağcılar Beledyesi iftar yemeği

Hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık İstanbul Milletvekili seçilmeden önce dört dönem Bağcılar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde ÇEKVA’yı hep destekledi. Kendisinin yerine seçilen Belediye Başkanı Lokman Çığırcı da vakfımıza desteğini sürdürüyor. Bu yemekte ÇEKVA’yı ben temsil ettim.

Bu yemekte milletvekilimiz Feyzullah Kıyıklık ve Agah Kafkas ile protokol masasında beraber oturduk ve uzun sohbet imkanı bulduk. Gelecek yazılarımda bu sohbetlerimizi değerlendireceğim.

*     *     *

Değerli hemşehrilerim, Ramazan Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

İstanbul, 28.Eylül.2008