SOFYA HAVAALANINDA KAYBOLAN ÇİKOLATALARIM !

Geçen hafta Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da Avrupa Parlamentosu PSE Grubu tarafından tertiplenen bir toplantıda, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı adına bir tebliğ sundum. Bu toplantının konusu ”Karadeniz Bölgesinin İstikrarı ve Güvenliği” idi.

Toplantıyı tertipleyenlerden başka bölge ülkelerinden temsilciler de davet edilmişlerdi.Türkiye’den yalnız, dış siyaset konularında da oldukça aktif bir sivil toplum kuruluşu olan Vakfımız davet edilmişti.Türkiye Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı da bu toplantıyı takip etti.

Toplantı ile ilgili değerlendirmemi başka bir yazımda yapacağım.

Toplantı günü öğle yemeğini takiben Büyükelçimizi ziyaret ettim. Daha sonra Marmara Vakfı’nın 11 yıldan beri (1998 yılından beri) her yıl tertiplediği Avrasya Ekonomik Zirvesi’ne Cumhurbaşkanlığı döneminden beri devamlı katılan eski Cumhurbaşkanı Zhelyu Zhelev’le buluşmak üzere otelime döndüm.Kendisi beni aldıracaktı. Beklerken sekreteri beni almaya  kendisinin geleceğini ve biraz gecikeceğini telefonla bildirdi.Trafik sıkışıklığı nedeniyle oldukça geciken sayın Zhelev ile daha sonra bir randevum olduğu ve zamanın yetersizliği nedeniyle konutunda değil otelde sohbet ettik.Bu arada kendisi bana İngilizce yazdığı ”In at the Deepend” isimli kitabını hediye etti. Bu kitabın başlığını tam olarak tercüme etmek mümkün değil. Bu konuda kendisi şunu söylüyor;”Kitabın ismini uzun olarak basmak mümkün olsa idi,’Biz Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 1990-1996 Arasındaki Dış Politikasını Nasıl İnşa Ettik’ olurdu”

Bu arada benim dikkatimi çeken ve oldukça hayretime sebep olan bir hususu sizinle paylaşmayı istiyorum. Cumhurbaşkanı otele normal ve pek yeni olmayan bir otomobil ile geldi. Arabada kendisinden başka şoförü ve bayan sekreteri vardı. Kendisine ne refaket eden ne bir polis veya ne de polis arabası vardı…Bizde ise durum tamamen farklı… Bizde belki de güvenlik açısından böyle farklı davranılıyor…

Daha sonra beni almaya gelen Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve  Afet Bakanı olan sayın bayan Emel Ethem’in özel kalem müdürü ile bakanlıklarına gittik. Geçen sene yapılan 11.Avrasya Ekonomik Zirvesi’ne katılımından dolayı kendisini tanıdığım sayın Bakan beni oldukça dostça karşıladı. Benim de bakanlığımın afet konularında aktif olduğunu duyan sayın Ethem ile bu konuda da sohbet ettik. Ayrıca gelecek sene  12. Avrasya Zirvesi’nde  tartışılacak konular arasına kendisinin önerdiği ‘Ekoloji’ konusunu da üç başlıktan biri olarak aldığımızı bildirdim.

Sayın Zhelev ve sayın Ethem yanında toplantıda görüştüğüm Bulgaristan Başbakanı ile Ticaret  ve Ekonomi Bakanı’nı da gelecek sene Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak 12. Avrasya Zirvesi’ne Vakıf Başkanı adına davet ettim.

Toplantı bitiminde aynı gün akşam üstü Türkiye’ye döneceğim için sabah erkenden kalkarak otelden temin ettiğim Sofya broşürü ve haritadan faydalanarak yakında bulunan tarihi yapıları gezdim. Bu arada kahve içmek için girdiğim küçük dükkanların bulunduğu hal binasından dönüşte aileme ve yakınlarıma sunmak üzere kutulu çikolatalar aldım.

Havaalanına geldiğimde ‘yanınızdaki eşyalara dikkat ediniz’ şeklinde devamlı anons yapıldığını duydum.Yanımda bulunan kitap paketine, toplantı evrakları torbası ile çikolata paketi torbasına ve bavuluma dikkat ettim.İstanbul’a geldiğimde çikolata paketini bulamayınca Sofya’da uçağın giriş kapısı önüne konan gazetelerden aldığım esnada paketi yere koyduğumu hatırladım.

Türk Hava Yolu yetkilileri gereken ilgiyi gösterdiler ve Sofya’ya mesaj çektiler. Aynı gece Elçilik Müsteşarını aradım. Ne yazık ki bulunamadı. Bu arada beni arayan ve Bulgaristan’ı iyi bilen kardeşim Mehmet’e olayı anlattım. ”Hiç uğraşma abi o yerini çoktan bulmuştur” dedi.İşte o anda neden devamlı eşyalarınıza dikkat ediniz anonsunun yapıldığını anladım.

Şu anda çikolataların değil aynı torbada yer alan Sofya broşürü ve haritası ile o gün gezerken tuttuğum notların kaybına üzülüyorum. Eğer Müsteşar bey bana bunların yenilerini  temin ederek gönderirse çektiğim fotoğraflardan faydalanarak gördüklerimi sizlerle paylaşacağım.

İstanbul, 21 Ekim 2008