AMERİKA’DA BAŞKANLIK SEÇİMİ

Amerika’da yapılacak Başkanlık seçimi haberleri aylardan beri televizyon ve basında yer alıyor. Bu haberlerin boyutu seçimin yaklaştığı bugünlerde de giderek artıyor.

Bu ilginin ana nedeni Amerika’nın 1990 yılında Sovyetlerin çökmesi ile oluşan tek kutuplu dünyanın tek hükmedici bir konuma gelmesidir. Yeni seçilecek Başkanın vereceği karar dünya politikasını etkileyecektir.

İki dönem Başkanlık yapan Bush yeni seçilcek Başkana halledilmesi gereken oldukça fazla problem bırakmaktadır. Irak ve Afganistan sorunu, Amerika ve dünyadaki mali kriz bunlardan önemlileridir.

Yapılan ön seçimlerden galip çıkan Cumhuriyetçi McCain ile Demokrat Obama, Salı günü (yarın) yapılacak seçimi kazanmak için yarışacaklar. Diğer 10 partinin adayı ise seçimde pek etkili değiller.

Bilindiği gibi Obama, Kenyalı siyah bir Müslüman bir babanın, Amerikalı beyaz bir Hıristiyan annenin evladı. Ön ismi arasında Hüseyin adı bulunan Obama, kendisinin Hıristiyan olduğunu seçim çalışmaları esnasında devamlı beyan etti. Obama, Bush’un uyguladığı politikalara karşı bir senatör olarak tanınıyor.

Genç Obama karşısında yarışan McCain ise Vietnam gazisi olup beyaz muhafazakar seçmenleri etkileyebilecek bir aday. McCain genelde Bush’un politakasını devam ettirecek dindar bir senatör olarak biliniyor.

Bir zamanlar Amerika’da hiçbir hakları olmayan siyahlar, Martin Luther King sayesinde 60’lı yıllarda bu durumdan kurtuldular. Zaman içinde birçok hakları elde ettiler. Obama’nın adaylığı ise siyahlar için inanılmaz bir başarı olarak değerlendirilmektedir.

Siyahların bu başarısından rahatsız olan beyazların oylarını verirkenki tutumları, şu anda önde gözüken Obama’nın geleceğini belirleyecektir.

Bu seçime katılan adayların Türkiye politikasının ne olacağı benim, sizin ve evlatlarımızın geleceği açsıından çok önemlidir. Başkan Bush’un uyguladığı politikalar ülkemizi etkilemiştir. Irak Harbi komşu ülke olarak bizi oldukça olumsuzluklarla karşı karşıya getirmiştir.

Obama, “Başkan seçilirsem Ermeni soykırımını tanıyacağım” diyor. “Kıbrıs’a Türk askeri işgalci” diye konuşuyor.

McCain ise bu konularda aleyhimize hiçbir açıklama yapmadığı gibi hep Türkiye’nin yanında yer almış ve Türklere karşı sempatisini göstermiş bir siyasetçi…

Eğer seçimi Obama kazanırsa iki ülke arasındaki ilişkilerde sıkıntılar doğabilecektir. Bundan önceki seçimlerde de farklı şeyler söyleyen adayların, Başkan olup sorumluluklar üstlenince farklı davrandıkları da bilinmektedir.

İstanbul, 2.Kasım.2008