SİZ DE AĞLAYAN BEBEĞİNİZİ SALLIYOR MUSUNUZ?

Bu haberi gazetede okuyunca, Çorum’da da ağlayan bebeği salladıklarını bildiğim ve kendi ailemde bile bu uygulamayı gördüğüm için, sizlerle paylaşmayı istedim.

İsterseniz ilk önce haberi okuyalım ve sonra değerlendirelim.

*     *     *

”Alman uzmanlar,”Ağlayan bebeği sallamamak gerekir, çünkü bu durum ciddi beyin hasarına neden olabilecek ölümlere yol açabilir” uyarısnda bulundular.

Prof.Hans-Jürgen Nentwich konuyla ilgili olarak şunları  söyledi: ”Bebek ağladığı sırada 5 saniye kadar bile sallamak,beyinde hasara yol açmak için yeterlidir.Beyin damarı ya da siniri yırtılabilir.Beyin kanaması ve sonuçta ölüm meydana gelebilir. Ya da sinirler hasara uğradığında,görme,duyma ve konuşma yeteneği kalıcı olarak bozulabilir”

*     *     *

Böyle bir durumun nelere mal olabileceğinin genelde hiçbirimiz bilincinde değiliz.

Bebek biraz ağlayınca, ilk önce anneler sallamaya başlar ve yine de susmaz ise bütün aile seferber olur.

*     *     *

Benim kızım Almanya’da doğdu. Orada bize bebek ağladığında onu hiç bir şekilde kucağa almamamız önerildi. Hakikaten ağlasa da biraz sonra mışıl mışıl uyumaya devam etti.

Bunu bildiğimiz için bir kaç defa onu evimizde yalnız bırakıp dışarıya çıkmakta herhangi bir sorun görmedik. Geri geldiğimizde de kendisini bıraktığımız gibi bulduk.

Kızımın doğumundan altı ay kadar sonra Türkiye’ye temelli geri döndük. Hamile olan eşimi Çorum’da bırakarak askere gittim. Daha sonra oğlum Çorum’da doğdu. İlk defa onu görmeye Çorum’a geldiğimde gece ağlayan oğlumun etrafında başta eşim olmak üzere herkesin toplandığını ve onu bir battaniye içinde  salladıklarını uyanınca gördüm.

*     *     *

Bizim de bilmeyerek uyguladığımız bu yöntemi, Alman bilim adamının anlattıklarını dikkate alarak, bundan böyle uygulamayın ve uygulatmayın!..

İstanbul,21 Kasım  2008

”Ağlayan bebeği sallamak,beyne zarar veriyor”, Hürriyet, 11.11.2008