İTÜ YILSONU TOPLANTISI VE HİTİT ÜNİVERSİTESİ !

Biraz önce İTÜ yılsonu toplantısından bu üniversitedeki odama döndüm ve yazımı yazmaya başladım.

Her yıl başında bir çok müessede yapıldığı gibi İTÜ’de Yeni Yıl kutlaması yapılmaktadır.

Bu toplantıda ,İTÜ Rektörü o yıl içindeki yaptıkları faaliyetleri ve önümüzdeki yıl için planladıklarını katılan öğretim üyelerine,yardımcılarına ve idari personele anlatmaktadır.Ayrıca emekli olanlara teşekkür edilip ve plaketleri verilmektedir. Yeni Yıl konserinden sonra toplantı bir kokteyl ile son bulmaktadır.

Rektörümüz Muhammed Şahin’i dinlerken devamlı olarak şehrimizin kuruluşunu yıllarca beklediği Hitit Üniversitesi’nin durumunu düşündüm.1773 yılında kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin konumuna gelebilmesi için Hitit Üniversitesi’ninde yıllar gerektiği bilinçi içinde konuşmayı dikkatle dinledim ve bazı önemli konularda notlar aldım.

*     *     *

2009 yılına girerken bu notlarımı ve bugüne kadar Hitit Üniversitesi’nin yakınen takip ettiğim konularını sizler için değerlendirmeyi ve yetkililerin gereği için bilgisine sunmayı istedim.

Notlarım:

– Üniversitemizin gelişmesi için muhakkak kısa sürede ”TEKNOKENT” kurulmalıdır. ( Türkiye’de 31 teknokent kurulmuştur)

– Üniversitemizin gelişmesi için muhakkak kısa sürede ”ÖĞRENCİ YURTLARI”nın sayısı artırılmalıdır.

– Üniversitemizin gelişmesi için muhakkak kısa sürede öğretim üyesi ve yardımcıları için ”LOJMAN” yapılmalıdır.

Konular:

– 2009-2010 ders yılında ”TIP FAKÜLTESİ” açılmalı ve hemen öğrenci almalıdır.

– İstanbul’da yaşayan ve ÇEKVA’nın kurucu üyesi olan Ahmet Hamoğlu’nun tahsisi ettiği bina biran önce ”TIP FAKÜLTESİ BİNASI” olarak hizmete açılmalıdır.

– Almanya’da yaşayan hemşehrimiz Prof. İsmail Çoban’ın kurulması için büyük gayret gösterdiği ” KÜLTÜR MERKEZİ ” ve ” GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ” açılmalıdır.

– Hitit Üniversitesi’nin Çorumlularla iç içe olabilmesi için şehir merkezinde ”REKTÖRLÜK BİNASI” sağlanmalıdır.

*     *     *

Değerli hemşehrilerim,her yıl başında gazete ve dergilerde genellikle parti liderlerinin Yeni Yıl için hazırladıkları yazılar yer alır. Bu yazılar oldukça yankı da yaratır.

Ben de bu yazımı Çorum’u çok seven bir hemşehri ve ÇEKVA(Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) Onursal başkanı olarak yazdım. Temenni ederim ki bu yazımda Çorum’da yankı yaratsın ve bazı adımların atılmasını sağlasın.

İstanbul,30 Aralık 2008