YURT DIŞINDA BAYRAM NAMAZLARIM

Almanya’ya tahsile gidinceye kadar hemen hemen tüm ‘Bayram Namazları”mı Çorum’da kıldım. Genelde işlettiğimiz Yeni Hamam arife akşamları en dolu anlarını yaşadığı için ben de babama ve ağabeyime yardımcı olmak için sabaha kadar hamamda koşuşturur ve kendileri ile ‘Ulu Cami’ye bayram namazına giderdim.

1956 yılında yüksek tahsil için gittiğim Almanya’da uzun yıllar bayram namazı kılamadım. Bunun nedeni bulunduğum Hannover şehrinde sayıları 40’ı bulan Türk talebe dışında pek bir müslümanın ve bir caminin bulunmayışı idi.

1960’lı yıllardan itibaren Türk işçilerinin Almanya’ya gelmesi ile burada önemli bir Türk topluluğu oluşmaya başladı.

O yıllarda ‘Hannover Türk Talebe Cemiyeti’ başkanı olduğum için hoca olarak bilinen işçilerden birisinin imamlığında ilk defa talebe arkadaşlarla birlikte bayram namazı tertipledik.

Yabancı Öğrenciler Kültür Merkezi’nde bulunan küçük bir odayı temizledik ve namaza hazırladık.

Yaklaşık 15 arkadaşın katıldığı bu namaza imamlık eden hocanın verdiği vaazın içeriğinin genç arkadaşlarımı etkileyecek seviyede olmaması ve bazı yanlışları ihtiva etmesi yanında bu konuşmasını çok uzatması, uzun yıllardan sonra ilk defa bayram namazı kılacak arkadaşlarımın tasvip etmediğim bir şekilde namaz kılmadan ayrılmalarına neden oldu. Bu nedenle Hannover’deki bayram namazını 5 kişi kıldık.

Zaman içinde Hannover’de Türklerin ve Müslümanların sayısı arttı ve onların girişimi ile ilk önce mescitler, sonra da camiler oluşturuldu. Bizler de onlarla birlikte bayram namazımızı kıldık.

Türkiye’ye döndüğümden beri genelde bayram günlerini ülkemde geçiriyor ve bulunduğum yerde bayram namazımı kılıyorum.

Bu arada bazı bayramlarda yurt dışında bulundum.Gittiğim ülkelerde de bayram namazımı kılmaya gayret ettim.

Bunlar arasında;

* Romanya’nın başşehri Bükreş’i ziyaret ettiğimde bayram namazımı şehrin 20 km. dışında bulunan ve çoğunluğunu Tatarların teşkil ettiği bir cemaatle kıldım.

*Yüz yıllarca Osmanlı toprağı olan Tunus’un başşehri Tunus’da ise belki de camide tek Türk olarak namazımı Tunuslularla ifa ettim.

*Sekiz yüz yıl Müslüman toprakları olan Endülüs devletinin hakim olduğu bugünki İspanya’nın Malaga şehri yakınlarında bulunan Fuengirola’daki camide çoğunluğunu Kuzey Afrikalıların teşkil ettiği cemaatle bayram namazımı kıldım.

*     *     *

Hannover’de talebe arkadaşlarımla kıldığım ilk bayram namazında yaşadıklarım ve yurt dışında katıldığım camilerde imamların yabancı dil bilmemeleri bana her zaman din adamlarının çok iyi bir eğitim görmüş olmalarının gerekliliğini hatırlattı.

Din adamlarının cemaatleri ile yakın bir bağlantı kurabilmeleri için yalnız iyi bir eğitim görmeleri yeterli değildir. Onların tarihi bilmeleri,dünyayı tanımaları, gelişen olayları izlemeleri ve bilhassa hızlı bir şekilde her gün ortaya çıkan buluşları,araştırmaları ve incelemeleri yakınen takip etmeleri gerekir.

Din adamlarının mensup oldukları dinin kutsal kitabının diline tam vakıf oldukları gibi en azından başta İngilizce olmak üzere bir yabancı dili konuşabilmelidirler.

*     *     *

Bu Kurban Bayramı namazını İstanbul’da İstinye’deki Mahmut Çavuş Camii’nde kılacağım. Namazımın sonunda ülkemin insanlarının mutluluğu için de dua edeceğim.

Şimdiden sizlerin ve tüm ailenizin Kurban Bayramınızı kutluyor,sağlık başarı ve mutluluk diliyorum.

İstanbul,4 Aralık 2008