BAHTSIZ KIZIN VAR MISIN YOK MUSUN YARIŞMASINDAKİ TALİHİ !

Bildiğiniz gibi uzun bir süreden beri Show televizyonunda Acun Ilıcalı tarafından hazırlanan ve sunulan” VAR MISIN YOK MUSUN ?” programı  büyük bir rating (izlenme oranı) alarak ilgi ile takip edilmektedir.

Bu programı ben sandık aç sandık kapa şeklinde yorumladığım, diğer bir ifade ile pek çekici bulmadığım için pek seyretmiyorum.Eşim ise sıkıntı içinde olan insanlara bir ümit kapısı yarattığı için bu programı çekici buluyor ve izliyor. Ben de bu esnada gazete okuyarak ara sıra gözümün ucu ile bakıyorum.

Dün akşamki programa yarışmacı olarak katılan Jale’nin göz yaşları dikkatimi çekti…Yarışmanın başındaki hayat hikayesini dikkatle takip ettim.

Acı dolu bu hayat hikayesini kısaca özetleyeyim;

Jale’nin annesi  7 yaşında iken kanserden ölmüş. Babası yedi ay sonra iki çocuğu olan bir kadınla yeniden evlenmiş…Babası Jale ile dört yaş büyük ablasını 65 yaşında olan anneannesinin yanına götürüp bırakmış.Annesinin bu iki çocuğa bakamayacağını düşünen Jale’nin İstanbul’da yaşayan teyzesi üç çocuğu olduğu ve küçük bir evde zor şartlarda yaşamasına rağmen Jaleyi yanına almış. Jale’ye kendi üç kızı gibi bakmış. Jale on üç yaşına geldiğinde ablası da kanserden (aynı tip) ölmüş. Jale kendileri ile ilgilenmeyen babasını da birkaç ay önce kaybetmiş.

Jale’nin hayat hikayesi beni çok etkiledi…Ben de eşimi genç yaşta kaybetmiştim.Ama evlatlarımın iki yıl sonra evlen demelerine rağmen altı yıl sonra onları üniversitenin üçüncü sınıfına getirdikten sonra evlenmiştim. Ve onları hiç bir zaman yalnız bırakmadım ve halen de bırakmıyorum. Bir babanın yedi ay sonra yeniden evlendiğinde yeni hanımın çocuklarını yanına alıp kendi çocuklarını yanından uzaklaştırmasını anlamak mümkün değil! Onları içine ittiği psikolojik travmayı bir baba nasıl düşünemez!

Jale’nin en büyük arzusu elli bin TL kazanıp bir ev almak ve teyzesini rahata erdirmekti.Yarış boyunca  Jale’nin en büyük ödül olan beş yüz bin TL yi almasını ben de her kes gibi temenni ettim. Yarış sonunda eli boş çıkmadı ve 135 bin TL kazandı.

Böylece, ”Teyze ana yarısıdır” sözüne uygun hareket eden Jale’nin teyzesi ve tüm ailesi de çok mutlu oldular.

Yarış boyunca gözlerinden yaş eksik olmayan Jale de sevinç içinde Acun’u ve 23 yarışmacıyı kucaklıyordu.

Beni sevindiren bir husus da Jale’nin annesinin ve ablasının ölümüne neden olan soya çekimin tıpçılar tarafından Jale’de bulunmadığının tespit edilmesiydi.

Yarışmanın sonunda eşime hak verdim. Sıkıntı içinde olan insanlar için bu tip programlar bir çıkış yolu…

İstanbul,5 Ocak 2008