DÜNYANIN YENİ LİDERİ OBAMA

Tarihi incelediğimizde Hitit, Mısır, Yunan, Roma, Osmanlı gibi hükümdarlıklarının belirli sürelerle dünyaya hakim olduğunu ve dünyayı yönlendirdiğini görürüz.

Bu hükümdarlıkların bazı liderleri halen anılmasına rağmen bazılarının ismi bile hatırlanmamaktadır.

Osmanlı tarihinde hizmetleri ve başarıları ile bir Fatih, bir Yavuz ve bir Kanuni her zaman hatırlanırken, I. Ahmet’i, V. Mehmet Reşad’ı belki de kimse hatırlamıyor…

Yarın Amerika’da Başkan olarak göreve başlayacak olan Barack Obama, dünya ve Amerika tarihinde devamlı hatırlanacaktır.

Onun, Başkan seçildiği bu ülkede 43 yıl önce Martin Luther King tarafından bir an önce çözülmesi isteği ile dile getirilen “Irk Ayrımcılığı”nın bu şekilde barış içinde neticelenebileceğini ABD’deki ön seçimler esnasında bile kimse tahmin etmiyordu…

Yarından itibaren Obama’yı, dünyanın yeni lideri olarak çok önemli görevler bekliyor.

ABD’de halledilmeyi bekleyen sorunların başında seçimlerde umut verdiği daha yoksul, daha çok işsiz siyah ve hispanik (Güney Amerika kökenli) insanların beklentilerini çözülmesi gelmektedir. Diğer taraftan yanlış Morgage (konut kredi sorunu) uygulamasından kaynaklanan çökmüş ekonomiyi düzlüğe çıkarmak gelmektedir. Sizlerin de haberlerden izlediği gibi, ABD halen 1929 krizinden beri görmediği boyutta bir buhran içinde olup dış borcu devamlı artmaktadır.

ABD dışında yaşayanlar bu yeni liderden çok şey beklemektedirler. Öncelikle Irak, Afganistan, İran ve Filistin sorunlarının acil olarak çözüme kavuşturulması istenilmektedir.

Dış politikada, kendisini epeyce meşgul edecek konuların başında Rusya ile olan ilişkileri de gelmektedir. Rusya, kaybettiği dünya liderliğini Putin ile tekrar kazanmaya çalışmaktadır. Obama, göreve başlar başlamaz önünde Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne ABD ve NATO tarafından yerleştirilmek istenen füzesavar sistemine karşı Rusya’nın Baltık kıyısında kendisine ait küçük toprak parçası olan Kalingrad’a kısa menzilli füze konuşlandırması ile karşı karşıya kalabilir.

Bir dünya lideri olarak Obama’nın,

-Kıbrıs   -Ermenistan    -Irak

konlarındaki tutumu ve uygulamaları Türkiye’yi yakinen ilgilendirecek ve etkileyecektir. Bilhassa seçimler sırasında belki de oy alabilmek için ABD’de yaşayan Ermenilere 1915 olayları ile ilgili ve Rumlara vermiş olduğu sözlerin hakikat olması ve gerçekleşmesi ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok olumsuz etkilenmesine neden olabilecektir.

Temenni edelim ki, Obama, Türkiye ve Türkler tarafından kendisine duyulan sempatiyi dikkate alır ve ümitlerimizi boşa çıkarmaz…

Obama, ABD tarihinde seçilen ilk siyahi Başkan olarak tarihde her zaman hatırlanacaktır. İnşallah kendisi tek kutuplu dünyanın lideri olarak yürüteceği Başkanlık döneminde başarıları ile de tarihe geçer.

İstanbul, 19.Ocak.2009

İlter Türkmen, “Parlak Zaferden Sonra Acı Gerçekler” Hürriyet, 8.11.2008