DURSUN YANARDAĞ’IN ARDINDAN

Dün akşam Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Çorum Şubesi Sorumlusu Ahmet Güngör beyden değerli hemşehrimiz ve Vakfımız kurucu üyesi Dursun Yanardağ’ın vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrendim.

Çorum Lisesi’nde benden birkaç sınıf aşağıda okuyan Dursun ile yıllarca sonra ilk defa Samsun’da 1982 yılının 19 Mayıs töreni kutlamalarında karşılaştım.

Milli Piyango İdaresi’nin Samsun şubesinin müdürlüğünü yapan Yanardağ ile Samsun’da kaldığım birkaç gün içinde birkaç defa biraraya geldim. Bu sürede yaptığımız görüşmelerde kendisinin Çorum’a ne kadar bağlı olduğunu tesbit ettim.

O zamanlar mahalli gazetelerimizde de sık sık yer aldığı gibi Samsun’daki Çorumluları biraraya getirdiğini, Çorumlular arasında büyük bir dayanışma sağladığını ve burslar bulduğunu bana anlatan hemşehrimiz, kendisine en büyük desteği o günlerde Samsun’da yaşayan hayırsever işadamımız ismet Çenesiz’in verdiğini de anlattı.

Ayrıca Çorum’da Anadolu Lisesi olmadığı için Samsun Anadolu Lisesi’ne gelen Çorumlu öğrencilerle ailece ilgilendiklerini ve hafta sonlarında evlerinde ağıradıklarını da anlattı.

Bakan olarak Samsun’a yaptığım ziyaretlerde beni karşılayanlar arasında her zaman Dursun vardı. Bu resmi törenlerde bile bir hemşehri olarak protokol kaidelerini bir tarafa bırakarak nasıl kucaklaştığımızı halen hatırlıyorum.

1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak geldiğim günlerde kendisi ile kardeşim Mehmet Samsunlu’nun başkanlığını yaptığı Çorum Vakfı İstanbul Şubesi etkinliklerinde karşılaştım.

Yine İstanbul’da kurulan Çorum Tanıtma Vakfı’nın kurulşunda aktif görev alan hemşehrimiz İstanbul’da tek bir Çorum Vakfı olsun düşüncemize katıldı ve ÇEKVA’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı.

ÇEKVA’nın tüm faaliyetlerine katılan ve destek veren hemşehrimizi fırsat buldukça müdürlüğünü yaptığı Beyoğlu Milli Piyango İdaresi’nde ziyaret ettim.

Bu ziyaretlerimde emeklilik dönemini Çorum’da dostları arasında geçirmeyi istediğini belirten Dursun Yanardağ bana göre erken bir tarihte emekliliğini istedi ve Çorum’a taşındı.

Çorum’a dönüşünde oğulları ile birlikte Türkiye Jokey Kulübü at yarışları temsilciliği işine başlayan hemşehrimiz bir müddet sonra bu işi başkalarına devir ederek köşesine çekildi.

Çorum’da da bir kaç defa bir araya geldiğim, Çorum’u çok seven, Çorumlular için her yerde ve her zaman koşturan değerli hemşehrimiz, Vakfımızın kurucu üyesi Dursun Yanardağ’a hizmetleri ve katkıları için teşekkür ederken, Allah’tan rahmet, ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 22.Şubat.2009