TUNCER CÜCENOĞLU’NUN “MUSTAFA KEMALİM”İ

Şehrimizin yetiştirdiği değerli evlatlarından Tuncer Cücenoğlu bir yazar olarak Dünya’da tanınmaktadır. Ukrayma Kiev Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Tudora Arnout’un kendisi hakkındaki “Türk çağdaş oyun yazarlarının başında gelen Cücenoğlu’nun kalemi, dünya tiyatrosunda bir devrim yarattı” değerlendirmesi de bunun bir göstergesidir.

Sizlerin de izlediğiniz gibi son yıllarda Cumhuriyetimiz ve onun kurucusu Mustafa Kemal üzerinde yürütülen tartışmalar giderek artmaktadır. Atatürk dönemi ve Cumhuriyetimizin kuruluşu tarihteki yerini almasına rağmen nedeni pek anlaşılmayan bir şekilde devamlı tartışılmaktadır.

Bu tartışmalar basında ve televizyonda yazarların ve kurumların kendi görüş ve değerlendirmelerine ağırlık verilerek yürütülmekte olduğundan, Türk milletinin babası olarak gördüğü “Atatürk”ün bilhassa yetişen genç nesiller gözünde yanlış tanınmasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır.

Can Dündar’ın yazdığı ve yönettiği “Mustafa” filmi son aylarda sinemalarda gösterildiğinde de benzeri tartışmalar ülke gündeminde yerini aldı. Bazıları bu filmin Atatürk’ü aşağıladığını ve devrimlerini küçümsediğini belirtirken, bazıları da bu film ile Atatürk’ün gerçek yaşamında bilinmeyenlerin ortaya konduğunu iddia etmektedir.

Yapılan tenkitlere, filmin yapımcısı Can Dündar, “Mustafa”nın belgelere dayalı bir film, dolayısıyla bir belgesel olduğunu açıkladıktan sonra; “Bu benim Atatürk’üm, bana ait bir Atatürk yorumu. Bunun ‘gerçek Atatürk’e daha yakın biri olduğunu belgelerle kanıtlamaya çalışıyorum” şeklinde bir açıklama getiriyor.

Bu filmi ben de izledim. Filmin bitiminde hakikaten Can Dündar’ın belgeselini izlemiştim. Ama filmin sonunda salondan ayrılırken fazla etkilenmediğimi hissetmiştim.

Basında yer alan bir haberden 29 Ekim 2008 tarihinde İstanbul-Kadıköy’de Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda hemşehrimiz Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı “Mustafa Kemalim” isimli oyunun Müjdat Gezen yönetiminde ilk defa sahnelendiğini öğrendim.

Kendisini, bir hemşehri, bir ağabey ve kurucularından olduğu ÇEKVA’nın Onursal Başkanı olarak aradım ve tebrik ettim. Memnuniyetini dile getirem hemşehrimiz beni eserini izlemeye davet etti. Biraz gecikerek de olsa geçen hafta sonu eşim ve kızımla eserini izledik.

Dünya liderlerinin başında gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamından ilginç kesitleri ele alan bu eser hakkında tiyatro eleştirmeni Yaşam Kaya “Çanakkale Savaşı sırasında, Mustafa Kemal Paşa’nın askeriyle arasında geçen diyaloglarla başlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna; Cumhuriyet’in kuruluşundan toplumsal değişime dek süren olaylar oyunun ana temasını oluşturmaktadır” şeklinde bir özetleme yaptıktan sonra, “Tuncer Cücenoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’ni seven bir aydın olarak, içindeki Mustafa Kemal aşkını Türk tiyatrosuna sunmuştur. 7’den 70’e herkesin okuması ve izlemesi gereken Mustafa Kemalim oyunu Atatürk’ün anlatan bir başyapıt niteliğindedir” demektedir.

İki bölümden oluşan oyun bittiği zaman hıncahınç dolu salondaki seyircilerin hepsi oyuncuları coşku ile ayakta alkışladılar. Bu alkışlar sanatcılar ve yönetmen için olduğu kadar eserin yazarı Tuncer Cücenoğlu içindi de… Böyle anlamlı ve güzel bir eseri yazan Tuncer Cücenoğlu bu yapıtı ile “Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ölümsüz lideridir, öldüğünü bilsek bile!” diyordu.

Tuncer Cücenoğlu’nun yetiştiği topraklardan birisi olarak tüm Çorumlular olarak kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

İstanbul, 8 Şubat 2009

Tuncer Cücenoğlu, “Mustafa Kemalim”, Mitos Boyut Yayınevi, İstanbul

Tudora Arnaut (Doç. Dr.) “Tuncer Cücenoğlu’nun Oyunları İnceleme Sırasındaki düşünlerim” adı geçen eser içinde

Yaşam Kaya “Mustafa Kemalim Üzerine…” adı geçen eser içinde

Not: Çorum Haber gazetesinin internet sahifesinde yazarlar kısmındaki köşemde devamlı olarak 50 yazım yer almaktadır. Yeni bir yazı buraya girince en alttaki yazı düşmektedir.

Bugün 19.7.2008 tarihinde yazdığım ve bugüne kadar en çok okunan (tıklanan) (2625 defa) yazım “Ömer Derindere’yi kutluyorum başlıklı yazım düşecektir. En çok okunan yazım olduğu için bu hususu bilginize sunmayı istedim.