ÇORUM DIŞINDAKİ ÇORUMLU ADAYLARI HEPİMİZ DESTEKLEMELİYİZ!

Mahalli seçimlerin gerçekleşmesine kısa bir süre kaldı.

Çorum ili ile ilgili gelişmeleri mahalli basından ve internetten yakinen takip ediyorum.

Çorum’da Belediye Başkanlıkları için partilerin gösterdiği adayların özellikle il merkezindekilerin çoğunluğunu,ilçelerde ve beldelerde ise bir kısmını şahsen tanıyorum.

Halkımızın en lâyık olanı ve en iyi hizmeti verecek olanları seçeceğinden eminim.Tüm adaylara başarılar diliyorum.

Seçim neticeleri açıklanınca kendileri için yazacağım bir yazı ile düşüncelerimi açıklayacağım.

*     *     *

Çorum’un nüfusu halen 550 bin civarındadır.Şehrimiz göç veren ve nüfusu azalan iller arasında olması nedeniyle özellikle Ankara,İstanbul,İzmir,Antalya ve Bursa’da çok sayıda Çorumlu yaşamaktadır.

Kesin olarak bilmememe, rağmen anlatılanlara göre Ankara’da 700 bin,İstanbul’da 150 bin,İzmir’de 50 bin,Antalya ve Bursa’da ise 25 bin civarında Çorumlu yaşamaktadır.

Bu hemşehrilerimizin büyük bir kısmı yaşadıkları şehirlerde içinde bulundukları çeşitli zorluklar nedeniyle ön plana çıkamamakta ve politik yaşamda da pek etkin olamamaktadır.Buna karşılık göç yoluyla bu şehirlere gelen başka şehir mensupları ön plana çıkmakta,ticarette ve siyasette başarılı olmaktadırlar.

Buna bir örnek verilmesi gerekirse, Rizelilerin durumunu incelemek gerekir.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 3 Rize milletvekili yer alırken Rize dışından Meclise gelen Rizeli milletvekillerinin sayısının 50 civarında olduğu anlatılmaktadır.Bu durum uzun yıllardan beri de böyleymiş…

Gurbette yaşayan bizler ise onlar gibi biraraya gelemediğimiz için uzun yıllar böyle bir konuma gelemedik.İlk defa 2007 seçimlerinde Meclise değerli hemşehrilerimiz Bekir Aksoy Ankara milletvekili ve Feyzullah Kıyıklık İstanbul Milletvekili olarak girdiler. Böylece 7 milletvekilimiz oldu(5+2).Ayrıca değerli hemşehrimiz  Feyzullah Kıyıklık dört dönem İstanbul-Bağcılar’da Belediye Başkanlığı yaptı.

Geçmiş seçimde gurbette yaşayan hemşehrilerimiz bağrımızdan çıkan adaylara ne kadar destek verdiler bilemiyorum…

Bu seçimde gurbette yaşayan hemşehrilerimizin aşağıda isimlerini verdiğim adaylara oylarını vererek seçilmeleri için destek sağlamalarının çok faydalı olacağına inanıyorum.

* Prof.Dr.Mustafa AKAYDIN( Antalya Büyükşehir  Belediyesi)

*Kenan NUHUT (Ankara Büyükşehir  Belediyesi)

*Veli Gündüz ŞAHİN(Ankara-Mamak Belediyesi)

*Ümit Buğdaycı (Ankara-Altındağ Belediyesi)

Temennim ederim ki bu hemşehrilerim seçilirler… Hemşehrilerimizin seçilmesi onların göç ettikleri şehirlerde biraraya gelerek dayanışma sağlamalarına ve de şehrimize katkı  yapmalarına vesile olacaktır.

ÇEKVA’nın kurucu üyelerinden olan sayın Feyzullah Kıyıklık’ın Bağcılar Belediye Başkanı olması bize büyük bir moral vermiştir.Kendisi tüm Çorumluları kucakladığı gibi Vakfımızı da kucaklamıştır.Ayrıca kendisi Çorum ili belediyelerine de önemli destek vermiştir.

Gurbetteki hemşehrilerim, oylarınızı aday olan hemşehrilerimize verin!

Ben de kendilerine başarılar diliyor ve “UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN!” diyorum.

İstanbul,10 Mart 2009