İZLEDİĞİM İLK SEÇİM, 1950 !

Bu Pazar günü mahalli secimler yapılacak.

Ben ne kadar seçimde oy kullandım pek hatırlamıyorum.Bunun nedeni 1956 yılında onsekiz yaşımda yüksek tahsil için Almanya’ya gitmemdir.1968 yılında ülkeme döndüm ve yedeksubay okuluna gittim.Bu nedenle ilk defa 1973 seçimlerinde sandığa giderek oy kullandım. Ve halen de aralıksız, bu vatandaşlık görevimi aksatmadan yerine getiriyorum.Bu seçimde de oyumu yine sabahın erken saatlerinde kullanacağım.

İlk izlediğim ve benim hatırlarımda en etki bırakan seçim, 1950 milletvekili seçimi idi.

O zamanlar oniki yaşında idim.Orta okul talebesi olarak boş zamanlarımda babama yardımcı olmak için hamamımıza giderdim.Hamamın giriş kısmının yanında bulunan, manifaturacılık yapan Bayburtlu Rıza ve Ziya kardeşlere ait binanın üst katı ”Demokrat Parti” il merkezi idi.Zaman zaman hamamın giriş kısmında İskilip hasır sandalyeleri üzerinde oturur ,gelen gideni izlerdim.Bu parti yeni kurulduğu için oldukça dikkati çeken bir faaliyet içinde idi.Aynı dönemde ”Cumhuriyet Halk Partisi”nin kesin olmamakla birlikte bugün Belediye binası olan, o zaman ” Halkevi” diye tanınan binada merkezinin olduğunu tahmin ediyorum. Buradaki faaliyeti iş yerimize yakın olmadığı ve çocuk olduğum için pek yakinen izleyemediğimi hatırlıyorum.Millet Partisi’nin yeri hakkında ise hiçbir bilgi sahibi değilim.

Demokrat Parti’de aktif olarak koşturanlar çok sayıda insan arasından manifaruracı Aslan Bayburtlu , hamamcı Enver Nurdoğan ve Şevki Demirel’i hatırlıyorum.Bu parti hergün dolup taşıyordu.Bazen gelen büyük kalabalıklara mani olmamak için, oturduğumuz sandalyelerden kalkıp geçenlere yol vermemiz gerekiyordu.Zaman zaman Ankara’dan gelen parti üst yöneticilerinin binanın balkonuna çıkarak ‘Saat Kulesi’ civarında toplanan halka hitap ettiklerini de hatırlıyorum.

O zamanlar, tek partili dönem ve çok partili dönemin ne olduğunu pek anlamıyordum.Seçim ve seçim sistemi hakkında hiç bir bilgim yoktu.Bu tarihlerde ülkemizde yalnız radyo vardı… Bizim evimize dahi gazete girmiyordu… Velipaşa Oteli’nde ortağımız olan rahmetli Ömer Nartok’un okuduğu gazeteye zaman zaman bakıyordum.İlk defa 1952 yılında ‘Yeni Sabah’ gazetesini evimize ben almaya başlamıştım. O tarihlerde Çorum oldukca dışa kabalı ve nüfusu 20 bin civarında olan küçük bir yerleşim yeri idi.

Hatırladığım kadarı ile ortağımız Ömer Nartok,Cumhuriyet Halk Partisi’ne sempati beslerken babam Demokrat Parti’ye daha yakındı.Babam, bu yakınlığının ana nedenini bu partinin halkı kucaklamasına bağlıyor ve açıklıyordu.

Seçimler yaklaştığında DP’den milletvekili adayı olan avukat Hüseyin Ortakcıoğlu, avukat Ahmet Başıbüyük ve avukat Hasan Ali Vural’ı izleme imkanım oldu.Onlar her gün partiye gelip gidiyorlardı.

CHP’den ise üç isim hatırımda.Bunların başında bayan milletvekili olduğu için Hasene Ilgaz, arkadaşım Tuncay Alaybeyoğlu’nun amcası olan milletvekili Naim Atalay ve mühendislik bürosuna sık gittiğim Nazif Atalay’ın kayınpederi olan milletvekili İsmet Eker geliyordu.

*     *      *

1950 seçimlerinde ilk defa uygulanan ‘Çoğunluk Sistemi’ sonucunda oylar arasında çok büyük bir fark olmamasına rağmen DP, milletvekilerinin büyük bir çoğunluğunu kazandı

Sizi bilgilendirmek için internetden bulduğum neticeleri aşağıda değerlendirmenize sunuyorum:

1950 Genel Seçimi

Seçmen Sayısı:           8.905.743

Kullanılan Oy:            8.051.650

Geçerli Oy Sayısı:      7.953.055

Katılma Oranı:            % 89.3

Parti    Oyu       %       Milletvekili

sayısı

DP       4.241.393        52.7     420

CHP    3.176.561        39.4     63

MP      250.414           3.1       1

B.sızlar            383.282           4.8       3

Seçimler sonuçunda Çorum T BMM (IX. Dönem) üyeliklerine(milletvekili) Demokrat Parti’den

  • Baha Koldaş
  • Sedat Baran
  • Şevki Gürses
  • Hüseyin Ortakçıoğlu
  • Ahmet Başıbüyük
  • Saip Özer
  • Hasan Ali Vural
  • Hakkı Yemeniciler

seçildiler.

*     *      *

Değerli okuyucularım,

Sizlere ülkemizde demokrasinin ilk uygulamalarının yaşandığı 1950’li yıllardan hatırladıklarımı aktardım.1950 seçimleri Türk siyasi hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Esasen tüm seçimler ülkemizin geleceğine tesir ettiğinden çok önemlidir.Bu nedenle ülkemizde demokrasinin yaşamasını istiyorsak sandık başına gidip oyumuzu muhakkak kullanmamız gerekir.

Verdiğiniz oyların ülkemizin birliğine,bütünlüğüne ve kalkınmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum.

İstanbul, 27 Mart 2009