RAHMETLİ VALİMİZE HAKARET ETTİĞİNİN FARKINDA OLMAYAN HAM POLİTİKACI !

Yıllarca önce yaşadığım ve beni oldukça etkileyen bu olayı dün Hürriyet gazetesinde rastladığım eski Çorum Valimiz Fikret Koçak’ın ölüm ilanını okuyunca üzülerek tekrar hatırladım.

Rahmetli Fikret Koçak’ı İmar ve İskan Bakanı olarak ziyaret ettiğim Gaziantep şehri valisi olarak tanımıştım.İnsanları tanımak için orada kaldığım sürenin çok kısa olmasına rağmen kendisi benim üzerimde çok olumlu bir intiba bırakmıştı.

Sayın Fikret Koçak’ın ,1984 yılında Çorum Valiliğine tayin edildiği haberini okuyunca memnun oldum ve kendisini en kısa sürede yapacağım Çorum seyahatimde ziyaret etmeye karar verdim.

Kısa bir süre sonra Çorum’a gittim.Randevu aldıktan sonra hamamımızdan çıktım ve yavaş yavaş Hükümet binasına doğru yürümeye başladım.Yolda beni gören çok tanınmış bir siyasetci beni selamladı ve nereye gittiğimi sordu. Ben de yeni valimizi ziyarete gittiğimi söyleyince kendisi de beraber gelmeyi istedi.Biz yolda yürürken yanımdaki siyasetçiyi tanıyan ve kendisi ile konuşan bir kaç kişi daha bizimle Valiliğe kadar geldiler. Anlayamadığım bir şekilde Vali beyin yanına da girdiler…

Hepimiz Valimizi tebrik ettik. Ben ve benimle birlikte gelen tanınmış politikacı Valinin masasının önündeki iki koltuğa oturduk ve sohbete başladık.Bir müddet sonra bizimle birlikte gelen oldukça genç birı yerinden kalktı ve Fikret Beyin masasının boş olan kenarına geldi ve tayini ile ilgili ricada bulunduğu kişi hakkında ne yapıldığını çok kibar olmayan bir şekilde sordu… Bizlerin huzurunda böyle bir hareketle karşılaşan Valimiz konuyu incelettiğini söyleyerek konuşmayı bitirmek istedi… Daha sonra yeni politikaya atıldığını öğrendiğim bu genç adam utanmadan yumruğunu masaya vurarak Valimizi bu iş olmadığı taktirde kendisini sürdüreceğini söyleyerek tehdit etti ve yerine oturdu…

Valimizin çok üzüldüğünü ve kendisinin çok zor durumda kaldığını hissettim.Yaratılan bu ortamdan çok rahatsız oldum ve hemen Valimizden müsaade isteyerek makamından ayrıldım.

Bu yaşadığım olay beni çok etkiledi… Bugüne kadar bu ham politikacının tasvip edilemeyecek tutumunu unutamadım.

Gaziantep’de atak ve çalışkan  bir vali olarak tanığım sayın Fikret Koçak’ın bu duruma düşürülmesine çok hem de çok üzüldüm.Bu üzüntümden dolayı da kendisini bir daha Çorum’da iken ziyaret etmedim ve bir daha hiç görmedim.

Ben valilerimizi devletimizin temsilcisi olarak görürüm.Valiler bulundukları illerde devleti temsil ederler.

Onlar yaşadığım bu olayda olduğu gibi siyasetçiler tarafından zor bir konuma düşürülmemelidir. Onlar güncel olaylarla yıpratılırlarsa o şehrin halkının nezdindeki saygınlıklarını kaybederler.

Böyle bazı istisnalara rastlansa da, halkımız devletimizi temsil eden valilere gösterdikleri saygının Türk devletinin bekası için olduğunun bilinci içindedirler…

Sayın Valimiz Fikret Koçak’a Allahtan rahmet , kederli ailesine ve kendisini tanıyan Çorumlulara başsağlığı diliyorum

İstanbul, 7 Mart 2009