EN İYİ ARKADAŞIN TOKADI

Dün Ankara’ya , Başkanlığını İsmet Çenesiz’in, Ankara Şubesi Başakanlığını Alper Bilan’ın yaptığı Çorum Vakfı’nın tertiplediği ”Çorum Kültür ve Tanıtım Haftası” etkinliklerinin açılışına katılmak üzere dostum Haydar Ali Öztaş ile birlikte, onun arabası ile gittim. Açılıştan sonra gece yarısı otobüsle geri döndüm.

Biraz dinlendikten sonra İTÜ’deki odama geldim.Size bu seyahatim hakkında yazacaktım. Ama kendimi yorgun hissediyorum. Bu nedenle bana kardeşim Mehmet tarafından gönderilen bir insan için  arkadaşın ne kadar önemli olduğunu açık bir şekilde ortaya koyan aşağıdaki maili sizlere sunmakla yetiniyorum.

*     *     *

İYİ ARKADAŞ

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikâye anlatılırmış:

Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışır. Biri ötekine bir tokat atar. Tokadı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar:

‘BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BANA BİR TOKAT ATTI!’

Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler. Tokadı yiyen yıkanırken bir batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmaktan kurtarılan arkadaş, kendini biraz toparladıktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır:

‘BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM HAYATIMI KURTARDI.’

Tokadı vuran ve sonra arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der: “Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın ama şimdi kayaya kazıyorsun, NEDEN?”

Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir:’Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize İYİ bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki hiçbir rüzgâr onu yok edemesin.’

*     *     *

Bu mailin sonundaki değerlendirmeyi lütfen okuyunuz.

‘İNCİNMELERİNİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜNÜZ İYİLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖĞRENİN.’

İstanbul,14 Mayıs 2009