ÇORUM İÇİN GÜZEL ŞEYLER OLUYOR! (RESSAMLAR ÇORUM İÇİN ÜRETİYOR)

Uzun süreden beri tatilde olduğum için bana gönderilen Çorum Haber gazetelerini ancak arada bir İstanbul’a yaptığım seyahatlerimde inceliyebiliyorum.

Temmuz ayının son haftasında istanbul’da bulundum ve gelmiş gazeteleri hızlı bir şekilde okudum.

Okuduğum haberler arasında Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’nün “Güzel Sanatlar Müzesi’nin temelini attık” başlıklı açıklaması çok ilgimi çekti.

Çorum Belediyesi’nin geliştirdiği bir proje kapsamında Çorum dışında yaşayan 15 ressam Çorum’un tarihi ve doğal güzellikleri ile Çorum’u simgeleyen yapıların tablolarını yapmak ve bu eserleri kurulması uzun zamandan beri konuşulan fakat bir türlü gerçekleştirilemeyen Çorum Güzel Sanatlar Müzesi’ne hediye etmek üzere davet edilmişler.

Çorum Belediyesi’nin 16-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği bu buluşmanın organizasyonuna Çorumlu yerel ressamlar ve karikatürcüler de destek vermiştir.

Davet edilenlerden birisi hariç tümü şehrimize gelmişler ve Çorum, Osmancık, İskilip’de tablolar yapmışlardır.

Bu buluşmada yapılan ve Çorum Belediyesi’ne hediye edilen tablolar, yeni seçilen Belediye Başkanımızın kısa sürede kurmayı istediği Çorum Güzel Sanatlar Müzesinin ilk eserleri olacaktır.

Böyle bir projeyi gerçekleştiren Çorum Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

*       *       *

Çorum Güzel Sanatlar Müzesinin gerçekleştirilmesi yolunda adımlar atılırken Almanya’da yaşayan hemşehrimiz ressam Prof. İsmail Çoban’ın bu konu ile ilgili yaptığı çalışmalar ve öneriler dikate alınmalıdır. Ayrıca Almanya ve Avrupa Birliği’nden sağlayabileceğini vaat ettiği imkanlardan da faydalanmak gerekir.

*       *       *

Şehrimizin gelişmesi ve kültürel bakımdan değerinin artması için çok sayıda müzeye sahip olmamızın gerekli olduğunu bundan önceki yazımda sizlerin değerlendirmenize sunmuş ve ziyaret ettiğim Barcelona şehrinde 52 müze olduğunu belirtmiştim.

Bu hususa bugüne kadar yalnız köşe yazılarımla destek vermedim. Sayın valilerimiz Hüseyin Poroy ve Mustafa Toprak ile Çorum’da Güzel Sanatlar Müzesi veya sanat galerisi kurulması konusunda çok sayıda görüşme de yaptım.

Ayrıca buralarda devamlı sergilenmek üzere temin ettiğim Çorumlu ressamlar Ahmet Çörekçi ve Erol Çatal’ın iki tablosunu getirerek valimiz Mustafa Toprak’ın önerisi üzerine Çorum Müzesine teslim ettim.

*       *       *

Oluşturulacak Çorum Güzel Sanatlar Müzesi bünyesine 1940’lı yıllarda Çorum’a gelip tablolar yapan Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Abidin Dino’nun eserleri temin edilerek katılmalıdır.

Ayrıca 1944 yılında Çorum’a sürgün olarak göbderilen ressam Trangot Fuchs’un Çorum’da yaptığı tablolar da bu mucizeye kazandırılmalıdır.

*       *       *

Şehrimizin kültürel gelişimine büyük katkı sağlayacak bu tür girişimlerin artarak devamını temenni ediyorum.

Bodrum-Dörttepe,

14.Ağustos.2009