ÇORUM ÖĞRETMENEVİ’NİN HİKAYESİ

Yazıma başlamadan önce, tüm okurlarımın, milletimin ve dünyanın mübarek Ramazan ayını kutluyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

*     *     *

Tatile gelirken beraberimde getirdiğim Çorum Haber gazetelerinden birinde yer alan, “Öğretmenevi’nin kalitesi tescillendi” başlıklı yazı beni Çorum Öğretmenevi’nin yapılış günlerine götürdü.

1980 ihtilalini yapan konsey ve kurulan Hükümet ülkenin sosyal sorunlarının çözümü içinde önemli adımlar attı. Bunlar arasında öncelikle öğretmenevlerinin, polisevlerinin, toplu konut ve memur konutlarının yapımının teşvik edilmesi sayılabilir.

O dönemde ben de, kabinede birlikte yer aldığım Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam’dan Çorum’u da bir öğretmenevine kavuşturmasını rica etmiştim.

Bu ricam üzerine 1983 yılında Albayrak İlkokulu’nun öğretmenevi olarak kullanılması ve Albayrak İlkokulu öğrencileri için de bugün Fatih Caddesi ile Eşref Hoca Caddesi’nin kesiştiği köşede temin edilen arsada bir ilkokul yaptırılması kararlaştırıldı. Ve kısa sürede bu ilkokulun inşaatına da başlanıldı.

Bu okulun yerinin oldukça şehir dışında olması nedeniyle Albayrak İlkokulu öğrencileri velilerinin böyle bir tahsise itiraz etmeleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa Çorum’da müstakil ve bu gaye için hizmet edecek bir bina yapmaya karar verdi.

Valimiz Ahmet Özer ve Belediye Başkanımız Turan Kılıçcıoğlu’nun gayretleri ile Büyük Park karşısında köşe başında bulunan bugünkü binanın bulunduğu arsa temin edildi.

Sayın Hasan Sağlam ile birlikte 1983 yaz aylarında Çorum Öğretmenevi’nin temelini büyük katılımla gerçekleşen bir törenle attık. 1987 yılından beri Çorum Öğretmenevi olarak faaliyetini sürdürmekte olan bu kuruluşun ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni almasına da çok sevindim.

*     *     *

Bu girişim sonucu Fatih Caddesi ve Eşref Hoca Caddesi köşesinde yaptırılan bina önemli hizmetler verilmesine katkıda bulundu. İlk önce Anadolu Lisesi burada açıldı. Aynı bahçeye yeni Anadolu Lisesi binasının inşa edilmesi üzerine burada Anadolu Öğretmen Lisesi faaliyete geçti. Onlarda kendi yeni binalarına kavuşunca Albayrak İlkokulu’nun yoğun olan öğrenci sayısını azaltmak için bu binada halen eğitimini sürdüren 23 Nisan İlköğretmen Okulu açıldı.

*     *     *

Ödül töreninde konuşan Valimiz Mustafa Toprak, toplumu yetiştiren eğitimcilere önem veriliyorsa onların sosyal alanlardaki ihtiyaçlarının karşılanmasının da devletin görevi hatırlatarak öğretmenevlerinin ülkede meslek mensuplarının sosyal ihtiyaçlarının yerine getirilmesinde önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirtmiştir.

Ayrıca Valimiz yıllardır başarılı ve kaliteli bir hizmet yürüten Öğretmenevi’inn artık yükü taşıyamaz hale geldiğini ifade ederek, yeni bir öğretmenevi planlamanın zamanının geldiğini vurgulamıştır.

*     *     *

Sayın Valimizin bu açıklamasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Kendisinden ricam böyle bir planlamanın en kısa zamanda başlatılması ve uygulamaya konmasıdır.

Bodrum-Dörttepe, 22 Ağustos 2009