SAİNT PETERSBURG GEZİSİ (XI) Hermitage Müzesi

Otelimizin yakınında büyük bir meydanın (Saray Meydanı) etrafında yer alan dünyanın en büyük saraylarından biri olan Çarların kışlık sarayını (Hermitage Müzesi) tam bir gün gezdik.

Bu sarayla ilgili inşaat safhaları incelendiğinde, ilk başlangıcının 1725 yılında ölen Büyük Petro (Peter) tarafından atıldığı ve esas gelişiminin, yerine geçen kızı Elisabeth’in mimar Bartalomeo Rostrelli’ye görev vermesiyle sağlandığı anlaşılmaktadır.

Barok stilde, ahşap olarak 1754-62 yılları arasında yapılan 200 metre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğinde olan sarayda 1057 oda ve salon, 1786 kapı ve 1945 pencere bulunmaktadır. Saray, en güzel ve zengin bir şekilde tanınmış sanatçılar tarafından dekore edilmiştir. Bu saraya 1762 yılında II. Katherina taşınmıştır. (Sarayın fotoğrafı aşağıda görülmektedir.)

II. Katherina’nın dostları ile özel yaşamını paylaşabileceği bir yere sahip olma isteği üzerine mimar Yury Welten tarafından 1764-68 arasında Kışlık Sarayın (Büyük Hermitage Sarayı) yanında Küçük Hermitage inşa edilmiştir. II. Katherina, Avrupa’dan satın aldığı sanat koleksiyonlarını burada özel bir müze olarak sergilemiştir.

İmparatorluğun sanat koleksiyonunun giderek genişlemesi üzerine bir bina daha yapılması ihtiyacı ortaya çıkmış ve aynı mimar tarafından 1771-87 arasında Eski Hermitage binası inşa edilmiştir.

Sarayın diğer önemli bir parçası olan Hermitage Tiyatrosu 1783-89 yılları arasında Giacomo Quarengi tarafından inşa edilmiştir.

Bu saraylar 1837 yılında büyük bir yangın geçirmiş ve taşıyıcı duvarlarına kadar her şey yanmıştır. Wessilij Stasow ve Aleksander Brüllow tarafından 1.5 yıl içinde yeniden restore edilmiştir.

Rusya’nın Batı ülkeleri ile her konuda yarışması sonucu sanat koleksiyonları giderek artmış ve mevcut saraylara sığmamıştır. Bu nedenle 1842-51 arasında Çar Nikolaus I. Zamanında Alman saray mimarı Leo von Klenze tarafından Yeni Hermitage Sarayı inşa edilmiştir. Bu saray, St. Petersburg’un ilk sanat müzesi olarak kabul edilmektedir.

Hermitage Sarayı…

Sarayın girişinde, sarayın ziyaretçi planını ve salonlardaki önemli eserleri İngilizce ve Almanca olarak tanıtan teypleri kiraladık ve içeriye doğru yürüdük. Burada ilk dikkati çeken beyaz mermer ve altın kaplamalı merdivenlerdi (Jordan Merdiveni). Bu merdivenlerde Ortodokslar için önemli dini bir gün olan her 6 Ocak’ta çarlar buraya çıkar, rahipler tarafından yönetilen dini töreni başlatırlarmış. (Bu merdivenlerde çekilmiş fotoğraf da aşağıda verilmiştir.)

Prof. Dr. Ahmet samsunlu Jordan Merdiveni’nde…

Buradan sonra “Küçük Taç Salonu”na girilmektedir. Bu salona Büyük Petro’nun hatırasına “Büyük Petro Odası” da denilmektedir. I. Nikolay’ın tacının bulunduğu bu salondan sonra “Askeri galeri”ye geçilmektedir. Burada Napolyon ile savaşan Rus, Alman ve Avusturya krallarının tabloları bulunduğu gibi aynı harpte Napolyon’la savaşan 332 generalin yağlı boya portreleri yer almaktadır.

“Büyük Taç Salonu” (St. George Salonu) 1795 yılında II. Katherina tarafından yaptırılmıştır. 800 metrekarelik bu salon son yıllarda konser ve bazı sanat faaliyetleri için kullanılmaktadır. (Bu salona ait fotoğraf da aşağıda verilmiştir.)

Büyük Taç Salonu

Gelecek yazımda Hermitage Sarayı’nı gezmeye devam edeceğiz.

Antalya, 19 Haziran 2009