SAİNT PETERSBURG GEZİSİ (XVI) RUS FOLKLOR GÖSTERİSİ VE KÜLTÜR BÖLGESİ

Daha önce biletlerini aldığımız Rus dans ve müzik gösterisinin yapılacağı “Nikolayersky Sarayı”na biraz erken geldik. Bu nedenle sarayın bahçesinde bir süre bekledik ve fotoğraf çektik.

Nikolayersky Sarayı

Bu saray 19. yüzyılın ikinci yarısının mimari özelliklerini (rönesans, barok ve klasik) bir arada taşımakta olup bilhassa girişteki gale merdivenleri mimar Stakenschneider’in büyük bir başarısı olarak nitelenmektedir. Saray I. Nikolay’ın oğlu Prens Nikolay için yapılmıştır. Sarayın içinde küçük bir aile kilisesi yer almaktadır.

Prens Nikolay askeri sorumluluklarıyla çok fazla meşgul olmadığından kendisini sosyal ilişkilere vermiş, burada partiler, balolar ve yemekler düzenlemiştir. Sarayda genç ve orta sınıf kadınlara eğitim verilmiştir. Lenin döneminde saray, mahalli ticaret odasına tahsis edilmiştir. Son dönemde saray, gösteriler yanında ziyafetler ve partiler için kullanılmaktadır.

Girişten itibaren bizi Çarlık döneminin giysilerini taşıyan bir çift karşıladı ve salona kadar eşlik etti. Dünyanın muhtelif ülkelerinden gelen turistlerle birlikte iki saat süren gösteri için yerimizi aldık.

Gösterilerde üç profesyonel grubu izledik. Birinci grup halk şarkıları, lirik ezgileri ve Ortodoks dinine ait parçaları sundu. İkinci grup eski dönemlere ait şarkı ve dansları orijinal kıyafetlerle söyledi ve gösterdi. Üçüncü grup ise Kafkas, Ural ve Sibirya yörelerine ait muhtelif dansları sergiledi. Bu sunumların tümüne Rusya’da en çok kullanılan balalayka, akordion gibi müzik aletleri çalan sanatçılar eşlik ediyorlardı.

Rus Folklor Gösterileri

Verilen arada bizlere geleneksel Rus kokteyli verildi ve sanatçılar stantlarında bu gösterinin CD, DVD gibi örneklerinin satışını yaptılar. Ayrıca Rusya’ya ait hediyelik eşyalar da diğer stantlarda satışa sunuldu.

Çıktığımızda halen akşam olmadığı için bu kültür bahçesini yürüyerek tanımaya çalıştık.

Yeni Hollanda olarak tanınan bu bahçeden “Yusupov Sarayı” Çarın yakınında yer alan Rasputin’in öldürüldüğü yer olup, mimarisi de çok çekicidir. Yapıldığı tarihten itibaren 1860’daki son haline kadar muhtelif değişiklikler geçirmiş ve saraya eklentiler yapılmıştır.

Çar II. Nikolay’ın kız yeğeni ile evli olan Prens Felix Yusupov ve arkadaşları 17 Aralık 1916’da saraya misafir olan Çarın danışmanı Sibiryalı rahip Rasputin’i öldürdüler. Kendisini Küçük Neva nehrine attılar. Rasputin’in cesedi bekledikleri gibi açık denize ulaşmadı ve yakındaki adalardan birisinde bulundu. Yusupov’un bu hareketi ile monarşiye tekrar güncellik kazandırmaya çalıştığı söylenmektedir. Bu olaydan sonra sürgüne gönderilen Yusupov, 1914 Ekim ihtilalinden sonra mal varlığının büyük bir kısmı ile Fransa’ya iltica etmiştir. Saray ve içindeki eşyalar devletleştirilmiş ve saraya “Öğretmen Evi” olarak yeni bir fonksiyon verilmiştir. Bugün saray, Rasputin olayını da anımsatacak şekilde ziyaretçilere açıktır.

Geniş bir meydanda yer alan “Mariinsky Tiyatrosu” çarlık döneminde yüzyıldan fazla Rus müzik ve balesinin merkezi olmuştur. Çar II. Alexander’ın eşi Maria Alexandrana için mimar Albert Cavos tarafından inşa edilmiştir. Beş kat balkona sahip olan bu muhteşem tiyatroda 1760 kişi gösterileri izleyebilmektedir. Balkonların ortasında çarlara ait gösterişli bir loca bulunmaktadır. Salon mavi altın işlemeli kubbe ile kapalıdır. Tanınmış balet Nurejev Batı’ya kaçıncaya kadar bu tiyatroda dans etmiştir. Tiyatro halen opera ve bale gösterileri için kullanılmaktadır.

Aynı bölgede yer alan Konservatuar, Sinagog, Nikolaus Marine Kilisesi, Alexander-Blok Müzesi, Dostoyevsky Müzesi, Pazar Yeri’nden geçerek turumuzu tamamladık.

Antalya, 1 Temmuz 2009