SAİNT PETERSBURG GEZİSİ (XVIII) ŞEHRİN 306. KURULUŞ YILI KUTLAMALARI

Otelimiz Kışlık Saray’a ve kutlamaların yapıldığı “Saray Meydanı”na çok yakın olduğu için sık sık bu meydanda dolaştık. Şehrin kuruluşunun 306. yılı kutlamaları için meydan ve çevresinde yapılan tüm hazırlıkları da görme imkanımız oldu. Bu süre zarfında Kışlık Saraydaki ünlü tabloların  kamyonetlerin iki tarafına yerleştirilmiş kopyaları önce Saray’ın önünde sergilendi (fotoğrafta görüldüğü gibi) zaman zaman da şehir içinde dolaştırıldı.

Meşhur tabloların halka tanıtımı.

Bu arada son günümüz olan Cumartesi günü, bir önceki gece yapılan muhteşem havai fişek gösterisi yanında meydana kurulan renk renk süslemeli platform ve taklar ile konserler için kurulan sahneleri gördük.

Nevski Caddesi ve caddeye bağlanan sokakların köşelerinde ise içecek ve güne mahsus muhtelif eşyaların satıldığı standlar kurulmuştu. Ayrıca buralarda küçük konser ve gösteri sahneleri de hazırlanmıştı. Sabahtan itibaren çok hareketli ve kalabalık olan Nevski Caddesi saat 13:00’da kolluk kuvvetleri tarafından biraz sonra gerçekleşecek geçit töreni için tümüyle boşaltıldı ve halk yan sokaklarda meydanın bir bölümünde toplandı. Biz de bu töreni bir avlunun girişinden izledik. Avludan görünebildiği kadarıyla geçit törenini fotoğrafladık.

Resmi geçit

Bu törene askeri bandolar, spor kulüpleri, motosikler kulüpleri ve değişik gençlik organizasyonları katıldı. Bu tören geçmişte Ekim ihtilali kutlamalarından görmeye alıştığımızdan daha farklı idi. Tank ve diğer ağır silahlar bu törende yoktu.

Geçit töreninden sonra biz de herkes gibi 306. yılı kutlayan kalabalığa karıştık. Bu geniş meydanın bir tarafında “Kışlık Saray”ın hemen karşısında 580 m. uzunluğunda, yarım daire şeklinde inşa edilen (Mimar C. Rossi) ve Çarlık döneminde Genelkurmay ve bakanlık binaları olarak kullanılan muhteşem bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı orta kısmındaki kemerli bir geçit ile ikiye ayrılmakta, tepesinden Napolyon savaşının zaferine ithafen yapılmış olan anıt yer almaktadır. Bu anıtta altı tane şaha kalkmış at ve askerler bulunmaktadır.

Bu meydan birçok tarihi olaya sahne olmuştur. Bunlardan en önemlisi 1909 yılında fabrika işçileri tarafından gerçekleştirilen yürüyüşe Çar II. Nikolay’ın ateş açtırarak (Kanlı Pazar) büyük bir karışıklık çıkmasına neden olmasıdır.

Meydanın tam ortasında yine Napolyon’a karşı zaferin anısına yapılan 1830-34 yılları arasında inşa edilmiş “Alexander Sütunu” yer almaktadır. Yüksekliği 47.5 m. olan bu sütunun tepesinde haç taşıyan bir melek figürü bulunmaktadır.

Bu meydanda çektiğimiz “Kışlık Saray”, “Yarım daire şeklindeki bina”, ve Alexander Sütunu” görülmektedir.

Yarım daire şeklindeki bina ve Alexander Sütunu

Meydan ve Nevski Caddesi’ndeki kutlamaları (konser ve dans gösterileri) izledikten sonra otelimize döndük ve taksi ile havaalanına hareket ettik.

Saray Meydanı ve biz.

Bu yazıyı eşimle birlikte kaleme alırken, daha çok sayıda göremediğimiz kültür değerleri olduğunu tespit ettik. Bunlar arasında şehir dışında bulunan “Katherina Sarayı”, Ladore Gölü ve Hayat Yolu”, “Çeşme Kilisesi”, “Dostoyevski Müzesi”, “Puşkin Müzesi”, “Kuşatma ve Donanma Müzesi” sayılabilir. Bu nedenle burada geçirdiğimiz altı günlük sürenin bizlere yetmediğini belirtmeliyiz.

Antalya, 2 Temmuz 2009