TÜRKİYE DEĞİŞMİŞ ÇİMDİK ATAN OLMADI !

Yazılarımdan fark ettiğiniz gibi zaman zaman masamda veya evraklarım arasında kalan bazı evrakları,yazıları ve gazete küpürlerini buluyorum.

Yazımın başlığını içeren bir gazete küpürünü biraz önce buldum.Akşamın bu geç saatinde bu yazıyı odamda yazıyorum.

Neden sakladığımı açıklamadan önce haberin kısa başlık özetini sizlerle paylaşmayı istiyorum:

”The Financial Times Gazetesi şarap eleştirmeni bayan Jancis Robinson,önce Türkiye’yi değerlendirdi:” 1971 yazında gelmiştim. Türkiye’yi çok gelişmiş buldum. Bu gelişimde kimse popomu çimdiklemedi. Ben de yaşlandım galiba.” Bu haberin yanlız bu kısmını saklamışım. Devamında neler anlatıldığını bilmiyorum.

Bu başlık bana 1994 yılında eşimle birlikte Amerika’ya yaptığımız gezide kendilerini ziyaret ettiğimiz, New Orleans’da yaşayan Hannover’den tahsil arkadaşım Ekrem’in Alman kökenli olan eşi Elfi’nin anlattıklarını hatırlattı.

70’li yılların başında evlenip Ankara’ya gelen Ekrem ve Elfi gayret etmelerine rağmen Türkiye’ye intibak  edememişler.Ve Elfi’nin mutsuzluğu nedeniyle tekrar yurt dışına gitmeye karar vermişler.Elfi,Almanya’ya dönmeyi isterken Türkiye’yi terk etmek isteyen eşine de bir parça kızan Ekrem üçüncü bir ülke olan Amerika’yı tercih etmiş ve oraya yerleşmişler.Halen de orada yaşıyorlar.

Elfi’ye neden Türkiye’ye intibak edemediğini sorduğum da,kendisi bana örf ve adet farklılığı yanında yaşadığı çeşitli sorunları anlattı.Bunlardan biriside kendisinin genç, sarışın ve biraz tombul olması nedeniyle sık sık çimdiklediği hususu idi.

Gazeteci bayanın çimdiklendiği tarih ile Elfi’nin çimdiklendiği tarihler hemen hemen aynı…

Aynı yıllar da ben de Ankara’da yaşadım. Hiç bir Türk kadınından böyle bir şey duymadım.

Demek ki o yıllarda Türkiye’de yabancı kadınları çimdiklemek adettenmiş…

Aradan geçen 40 yılda değişmişiz herhalde… Avrupa Birliği’ne girmeyi hedefleyen Türk erkekleri de bu arada Avrupa’da kadın çimdikleme gibi bir alışkanlık olmadığını öğrenmişler herhalde…

İstanbul,13 Ocak 2010

Cahit Akyol, Hürriyet,30 Mayıs 2009