ÇORUM’DAKİ ZİYARETLERİM (2) ÇEKVA GALA YEMEĞİ

Geçen hafta Cumartesi akşamı ÇEKVA’nın kuruluşunun 15., İzmir ve Antalya Şubelerinin kuruluşunun ise 10. yılı nedeniyle Çorum’da DalgıçLAR Oteli’nde düzenlenen gala yemeğine katıldım.Bu yemeğe İzmir’den 37, İstanbul’dan 42, Antalya’dan 13 ve Çorum’dan 40 hemşehrimiz katıldılar.

Bu gecenin organizasyonunu ÇEKVA İzmir Şubesi üstlenmişti. Bu gecenin gerçekleşmesi için İzmir Şubemiz aylarca önceden çalışmaya başlamıştı. Bu çalışmaları İzmir Şubemiz Başkanı Halil İbrahim Samgar ile birlikte Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özten, Hüseyin İspir, Tansel Kuşlu Orhan Renkli, Sırrı Yanmaz, Oğuz Yanık büyük bir özveri ve gayretle yürüttüler.Eşleri de devamlı olarak onlara destek oldular.

Bu akşamın başarılı geçmesinde ÇEKVA’ya destek veren Çorumlu hemşehrilerimizin önmeli katkısı olduğunu öğrendim. Salonun hazırlanması ve gecenin akışının düzenlenmesini ÇEKVA Çorum Şubesi Başkanı Atatürk Lisesi Müdürü Ahmet Güngör üstlendi. Çorumlu hemşehrilerimizin Gala Yemeği’ne katılması için Kardeş Matbaacılık sahibi Hüseyin Döngel ve İstikbal Çorum Bayii Tekin Kerman büyük bir gayret gösterdiler.

Halil İbrahim Samgar’ın açılış konuşmasından sonra ÇEKVA İzmir Şubesi tarafından hazırlanan ve belgelerle faaliyetlerinin tanıtıldığı renkli bir sunum yapıldı. Bu sunumu izleyince kuruluştan bu tarafa ne kadar çok hizmet verildiğini ve yapıldığını memnuniyetle izledik.

Daha sonra ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben de bir konuşma yaptım. Bu geceyi tertipleyenlere ve katılanlara teşekkür ettim. Konuşmamın sonunda bu geceye katılan hemşehrilerimizden birer elçi olmalarını ve sitemlerimi tüm Çorumlulara iletmelerini istedim. ÇEKVA olarak bugüne kadar 3 bine yakın Çorumlu üniversite öğrencisini burslarla desteklediğimizi, Çorum’da da Fen Lisesine hazırlık kursları ile eğitime katkı sağladığımızı, üç yüz öğrencinin ise Fen ve Anadolu liselerine girmesini  sağladığımızı ve kendilerine burs verdiğimizi açıkladım. Ayrıca Çorum’da açtığımız sayısız kurslarla ve faaliyetlerle şehrimizin eğitim ve kültür alanında gelişmesine belirli bir ivme verdiğimizi belirttim. Bunu takiben bütün bu çabalarımızın Çorum’dan yeterli destek görmediğini ve tüm uğraşılarımıza rağmen 15 yılda Çorum’dan yalnız altı üyemiz olduğunu üzülerek ifade ettim. Bizim Çorum için yaptığımız mücadelenin karşılıksız kalmasının bizi üzdüğünü, hemşehrilerimizden duyarlı olmalarını beklediğimizi çok açık bir şekilde ifade ettim. İnşallah katılanların elçiliği ve basının katkısı ile bundan böyle Çorumlu hemşehrilerimiz bizlere daha yakın olurlar.

Bu akşama ÇEKVA Genel Sekreteri Sabit Velidedeoğlu  yanında Yönetim Kurulu üyeleri Haydar Ali Öztaş, Nihal Berkay ve ÇEKVA Müdürü Zühal Çırak katıldılar. İstanbul’dan gelen gurubun organizasyonunu Nedret Velidedeoğlu ve Nihal Berkay üstlendiler.  İzmir Şubemiz Başkanı Halil İbrahim Samgar’ın bana verdiği bilgiye göre Gala Yemeği’nin başarılı ve eğlenceli geçmesine Nedret Velidedoğlu’nun önemli katkıları olmuş.

Antalya’dan gelen grup arasında bulunan Antalya Şubesi Başkanı İbrahim Günal ve eski Başkan İsmet Tandoğan ile de biraraya gelmekten büyük bir memnuniyet duydum.

Çorum Şubemizin destekçisi İsmet Çenesiz de davetimize katıldı ve bizleri mutlu etti. Davetimize Valimizi, Belediye Başkanımızı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanımızı aramızda görmekten büyük bir gurur duyacaktık. Mazeretleri nedeniyle katılamadılar.

Çorum’daki faaliyetlerimize büyük yer veren Çorum basınına , bilhassa gecemize katılan  ve faaliyetlerimiz hakkında önceden ve sonradan Çorum Haber gazetesinde geniş yer veren Mehmet Yolyapar’a tüm ÇEKVA camiası adına teşekkür ediyorum.

Uzaklardan gelen ÇEKVA’lılara en iyi şekilde ev sahipliği yapan ve Gala Yemeği akşamının güzel geçmesini saglayan Dalgıç ailesine de teşekkürler.

Son teşekkürümü de isimlerini tek tek sayamadığım katılımcılara, bizlere destek olanlara ve varsa unuttuklarıma iletmeyi istiyorum.

İstanbul,10 Mayıs 2010

Not: Yarından itibaren eşimle birlikte 11 gün İtalya’da olacağım. Sizlere oradan yazı gönderebilecek miyim bakalım?