ÇORUM’DAKİ ZİYARETLERİM (1) ÇEKVA FEN LİSESİ BURSLARI

Geçen hafta Cumartesi günü Çorum Fen Lisesi öğrencilerinden ÇEKVA (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) bursu alanlar için tertiplenen toplantıya katıldım. Aynı akşam da ÇEKVA’nın kuruluşunun 15., İzmir ve Antalya Şubelerinin kuruluşunun ise 10. yılı nedeniyle düzenlenen gala yemeğine katıldım.

ÇEKVA’nın bu faaliyetleri yerel basında geniş bir şekilde yer aldığından, ben burada temas edilmeyen hususlar üzerinde duracağım.

ÇEKVA, kurulduğu tarihten beri Çorum’da 8. sınıf öğrencilerine “Fen Lisesi Giriş Kursu” açmaktadır. Bugüne kadar bu kurslarda öğrenim gören yaklaşık 300 öğrencinin büyük bir çoğunluğu Fen ve Anadolu liselerine girmişlerdir.

Bu kursun başlatılmasına önemli katkıları olan Kurucu ve Onursal Başkanımız Prof. Dr. Turan Ilgaz, bu gençlerin ülkemizin bilim yaşamına ve bilhassa Çorum’da kurulacak üniversitenin gelişmesine önemli katkıları olacağını her zaman ifade etmiştir.

Geçmişte herhangi bir toplantı yapılmadan dağıtılan bursların bu ders yılından itibaren İstanbul Merkez Şubemizde olduğu gibi, konusunda söyleyeceklerinin dinlenebileceği bir konuşmacı ile yemekli aylık burs dağıtım toplantısı yapılmasını kararlaştırdık.

İlk burs dağıtımını Vakfımızın Çorum bürosunun bulunduğu İl Özel İdaresi Kültür Sitesi’ndeki yerinde gerçekleştirdik. Bu toplantıya ben de katıldım. Avrupa Birliği ve Türkiye konusunda bir konuşma yaptım. Ayrıca Çorumlu bir bilim adamı olarak araştırma konusunda ufuklarını açmaya çalıştım.

İkinci burs dağıtımı Salim Bey Konağında gerçekleştirildi. Bu toplantının ev sahipliğini Vakfımız Kurucu Başkanı Prof. Dr. Turan Ilgaz’ın yeğeni ve Bayrak Ticaret’in sahibi Ahmet Bayrak’ın kayınvalidesi Nevin Kartal üstlendi. Bu toplantıda Vakfımızın Kurucularından hayırsever işadamı İsmet Çenesiz “Hoşgörü ve Önerilerim” başlıklı güzel bir konuşma yaptı.

Üçüncü burs dağıtımı Ece Banyo firmasının fabrikasında gerçekleştirildi. Bu toplantının ev sahipliğini değerli dostum İsmet Çenesiz üstlendi. Bu toplantıda Vakfımıza her zaman destek olan ve bilhassa her ay Vakfımızca Çorum’da gerçekleştirilen “Sanat Dostları Toplantısı”nın önemli kişilerinden birisi olan sayın Abdulkadir Ozulu, “Okumanın Önemi” başlıklı etkileyici bir konuşma yaptı.

Dördüncü burs dağıtımı Özbeyler Lokantası’nda gerçekleştirildi. Bu toplantının ev sahipliğini Özbeyler Lokantası sahibi Muzaffer Şenol ve Vakfımızın Çorum Temsilcisi Ahmet Güngör müştereken üstlendiler. Bu toplantıda “Sanat Dostları Toplantısı”nın diğer önemli kişilerinden sayın Muzaffer Gündoğar ve sayın Bahri Güven “Kütüphane Haftası ve Okuma” başlıklı bir konuşma yaptılar.

Beşinci burs dağıtımı ÇEKVA mensuplarının Çorum’da bulunmaları nedeniyle Vakıf büromuzda gerçekleştirildi. Bu toplantıya İstanbul’dan ben, Vakıf Genel Sekreterimiz Sayın Sabit Velidedeoğlu ve Vakıf Müdürümüz sayın Zühal Çırak katıldık. Bu toplantıda ben “Yüzeysel Suların Kirlenmesi” konusunda bir konuşma yaptım. Vakıf Genel Sekreterimiz de Çekva çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çorum’da gerçekleştirilen şiir yarışmasında ikinci olan Fen Lisesi III. Sınıf öğrencisi bursiyerimiz Yusuf Kalem de şiir okudu.

Bu toplantıya bize her zaman destek olan İsmet Çenesiz, İlhan Bayrak, Muzaffer Gündoğar, Bahri Güven ve Osman Yıldırım da katıldılar. Çorum dışındaki burs verdiğimiz Fen Lisesi öğrencilerimizin anneleri de aramızda oldular.

Çorum’da ÇEKVA’yı yıllardan beri başarı ile temsil eden Sayın Ahmet Güngör’ü kutluyor ve teşekkür ediyorum. Ayrıca kendisine yardımcı olan vakıf görevlisi Sayın Nuriye Yıldırım’a teşekkür ediyorum.

Vakfımızın Çorum’da bulunan çok az sayıdaki kurucu üyeleri ve destekçileri ile bizim faaliyetlerimize önemli yer veren Çorum basınına da teşekkür ediyorum.

ÇEKVA’nın daha nice başarılı yılları idrak etmesi siz Çorumlu hemşehrilerimizin desteği ile mümkün olacaktır.

İstanbul, 2 Mayıs 2010