ÇÖLLEŞME SEMPOZYUMU İÇİN ÇORUM’DAYDIM

Bu yazımı yaz tatilini geçirdiğim Antalya’dan yazıyorum. Geçmis yıllarda tatil esnasında yazılarımı ya internet kafede ya da sitenin bilgisayar kuyruğunda bekleyerek yazıyordum.

Yaşadığım zorluğu hisseden oğlum bu sene bana bir el bilgisayarı (BlackBerry) hediye etti.

Bu küçücük aletle yazmak büyük zaman alsa da sitedeki evimizin balkonunda Akdeniz’i seyir ederek sizlere bu yolla ulaşabilmek benim için büyük bir mutluluk.

Bu arada, 1957 yılında Almanya’da Hannover şehrinin postahanesinde Çorum’daki ailemle görüşebilmek için yedi saat beklediğimi ve görüşemediğimi tekniğin ne kadar hızla geliştiğini ortaya koymak için bilginize sunmayı istedim.

*       *         *

Geçen hafta Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü tarafından tertiplenen “ÇÖLLEŞME VE ÇEVRE SEMPOZYUMU”na katıldım.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi 550 katılımcının iştirak ettiği  bu toplantının gerçekleşmesi benim Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroglu’dan Afyon’da yapılan toplantı gibi bir toplantının Çorum’da da yapılmasını istemem üzerine gerçekleşti.  Sayın Bakan toplantının açılışında yaptığı konuşmada bu hususa birkaç defa dikkat çekti.

Açılış oturumunu takiben yapılan özel oturumu moderatör olarak ben yönettim. Yaptığım sunumda Türkiye’nin büyük bir kısmının Çorum da dahil olmak üzere  çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve Karadeniz’e kıyıdaş olan altı ülkeden taşınan toprağın yüzde 76’sinin Türkiye’den geldiğini hepimizin sorunun önemini anlamamız için grafiklerle gösterdim.

Çölleşme, kuraklık ve iklim değişikliği etkileşmeleri sonucunda gerekli tedbirler alınmaz ise 2040 yıllarında Türkiye’nin büyük bir kısmının çölleşeceğine dikkat çektim.

Bu toplantıya, muhtelif üniversitelerden alanlarında tanınmış çok sayıda bilim adamı ve konu ile ilgili kuruluş temsilcileri katılarak çalışmalarını anlattılar ve görüşlerini açıkladılar.

İlgi duyduğunuz takdirde bunlara yayınlanan sempozyum kitabından ve kapanış bildirgesine Çevre ve Orman Bakanlığı web sitesinden ulaşabilirsiniz.

*       *         *

Böyle bir toplantının Çorum’da yapılması Çorum’un bir kongre şehri olduğunun bilinmesini sağlayacağına inanıyorum. Çorum bu konuda tüm imkanlara sahiptir. Valilik, Belediye ve Üniversite el ele verdikleri ve milletvekillerimiz onları destekledikleri takdirde daha nice benzeri toplantılar şehrimizde yapılabilecektir.

Nitekim bu toplantının açılış oturumunda Valimiz Nurullah Çakır guzel  bir konuşma yaparak ev sahipliği yapmıs, milletvekilimiz Agah Kafkas ve Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü de toplantılara katılarak ve Sayın Bakanı yalnız bırakmayarak Çorum’a hizmet etmişlerdir.

Bu toplantının başarılı olmasında Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürü Hayati Avcı ile aynı bakanlığın Çorum İl Müdürü Ziya Çöpür’ün katkıları büyük olmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum.

*       *         *

Bu toplantının Çorumlulara ve tüm vatandaşlarımıza gerekli uyarıları yaptığına inanıyorum…

Eğer gereken önemi vermez isek dünya elimizden gidiyor…

Çevreyi korumak devletin görevi olduğu kadar vatandaşın da görevi olduğu unutulmamalıdır…

Antalya, 26 Haziran 2010