İTALYA’NIN MODA BAŞŞEHRİ MİLANO

İtalya gezimizin üçünçü durağı Milano idi. Bu şehir Lombardiya bölgesinin başkenti ve ulaşım merkezidir.Roma, Floransa ve Venedik II.Cihan Harbi sırasında bombalanmamasına rağmen Milano yoğun olarak bombalanmış ve hasara uğramıştır.

Floransa’dan buraya hızlı trenle iki saatte ulaştık. Kaldığımız otel bugüne kadar gördüğüm en muhteşem mimari yapıya sahip ve Benito Mussolini tarafından yaptırılmış olan  İstasyon’a çok yakın olduğu için kolaylıkla yürüyerek ulaştık.

Nüfusu 1.294.797 olan Milano ülkenin ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden birisidir. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır. Özellikle Paris ve New York gibi dev metropollerle beraber modada en önemli merkezlerden birisidir.

Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala bulunmaktadır.

Eşimle birlikte bu şehrin tüm mağazalarını ve bilhassa aşağıda fotoğrafını verdiğim Galleria Vittorio Emanuele II’de uzun bir zaman geçirdik.

Şehrin moda yanında prestij sahibi olmasını, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphaneleri sağlamaktadır.

Milano basın ve yayınının başkentidir. İtalya’nın en modern kenti olan Milano’da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova.

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30’dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri,36 katlı Pirelli Gökdeleni’nin bulunduğu Piazza Duca d’Aosta gibi caddeler görülmesi gereken yerlerdir.

Şehrin ulaşım imkanları boş olup üç hatlı yeraltı metrosu 1964 yılından beri hizmet vermektedir.

Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon’u gerilerde bırakan Milano’da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia’lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465’i bulan çeşitli bankalar ile onların şubelerine bırakmıştır.

31 Mart 2008’de dünyanın en büyük ve kapsamlı fuar organizasyonu kabul edilen Expo yarışını diğer aday olan İzmir’i 65’e karşı 86 oyla geride bırakarak kazanmış ve Expo 2015’e ev sahipliği yapma hakkını elde etmiş bulunan bu şehri biz üstü açık şehir tur otobüsü ile gezdik. Bu arada şehrin önemli bir caddesi olan Buenos Aires’i boydan boya dolaştık. Ve otelimize dönerken girdiğimiz İstanbul Lokantası’nın sahibinin Mecitözü ilçesinden olduğunu öğrendim.Bize çok yakınlık gösterdiler. Kendileri ile fotoğraf çektirdim, aldığım notları İstanbul’da unuttuğum için tatil dönüşümde bir yazı yazacağım.

*     *    *

İtalya’nın bu kuzey şehrini görenler ve şehirde modanın son çizgilerini taşıyanları izleyenler insan yaşamında modanın önemini çok iyi anlıyor…

“Galleria Vittorio Emanuele II”

Antalya, 14 Temmuz 2010