ÇEVREYİ KİRLETEN FİRMA ZOR AYAKTA DURUYOR !

Yıllarca insanlar ve firmalar, doğa her şeyi bertaraf eder kabulü ile atıksularını nehirlere ve denizlere verdiler. Fabrikalarının bacalarına bir filtre tesisatı kurmadan havaya attılar…İnsanları ve canlıları hiç düşünmediler.

*       *      *

Çorum’da Çimento Fabrikası yıllarca havayı, sanayi ise Derinçay’ı kirletti. Şu anda durum nedir bilemiyorum. O yıllarda ve kısmen halen de kirletenlere karşı fazla önlem alındığını tahmin etmiyorum.

Başlatılan “Derinçay’ı Kirlilikten Koruma Projesi” ne şekilde sonuçlandı, bilmiyorum. Eğer yetkililer bana bir bilgi notu gönderirlerse bir değerlendirme yapabilirim. İşte o zaman Derinçay’ın su kalitesinin 1. sınıf mı yoksa 4. sınıf mı olduğunu ve bunun neyi ifade ettiğini sizlerle paylaşabilirim.

*       *      *

Basından takip ettiğimiz gibi İngiliz petrol firması BP, Meksika Körfezi’nde açtığı petrol kuyusunda meydana gelen petrol sızıntısını engellemek için kuyunun ağzını kapatmak, sızan petrolü toplamak için ve bölgedeki kurum ve şahıslara tazminat olarak 6.1 milyar dolar harcadı.

145 binden fazla tazminat talebinde bulunuldu ve 104 binine 319 milyon dolar tazminat ödendi. Bu ödenen miktar 6.1 milyar dolar harcamanın içinde yer almaktadır.

Kuyudan sızan petrol miktarının 784 milyon litre olduğu belirtilmektedir. Bu noktada, 1 litre petrolün 1 milyon litre suyu kullanılmaz hale getirdiğini bilginize ve değerlendirmenize sunmayı isterim. İşin vahametini düşünün.

Bugüne kadar temizleme operasyonu çerçevesinde, yüzeye çıkan 4.9 milyon varilin sadece 800 bin varilinin toplandığı kaydedildi.

Şirketin bir ihmali olduğu kanıtlandığı taktirde yasalar gereği BP’nin okyanusa sızan petrolün her bir varili için 4.300 dolar tazminata çarptırılabileceği belirtiliyor. Bunun BP’ye 17.6 milyar dolarlık bir ek tazminat yükü daha getireceği hesaplanmaktadır.

*       *      *

Geçtiğimiz ay meydana gelen facia sonrası 16.9 milyar dolar zarar eden BP’nin, beklenen toplam 32.2 milyar dolarlık tazminatı karşılamak için önümüzdeki 18 ay içinde 30 milyar dolarlık varlığını elden çıkarması beklenmektedir.

*       *      *

Bu gelişmeler dikkatle takip edilmeli ve firmalar çevrenin korunmasına karşı hassas olmalı ve gereken tedbirleri almalıdırlar. Aksi taktirde BP’nin başına gelen kendi firmalarının başına gelebilir.

BP gibi bir firma böyle bir çevre felaketi karşısında zor ayakta durabiliyor. Küçük firmalar ne yapabilir, bilemiyorum.

Bodrum-Dörttepe,

15 Ağustos 2010

”Petrol sızıntısının faturası” Hürriyet, 10.8.2010