SÜMELA MÜZESİ’NDE AYİN… OLDU MU?

Daha önceki yazılarımda bu konuyu birkaç defa ele almış ve eski bir Ortodoks Kilisesi olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğundan beri ayine açık olmayan Sümela Müzesi’nin yılda bir gün de olsa dini törenlere açılmasını doğru bulmadığımı açıklamıştım.

*            *             *

Dün Yunanistan, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 3000’e yakın Ortodoks, Fener Patriği Bartholomeos tarafından yönetilen ayine katıldılar. Patrikhane tarafından belirlenen 500 kişi Sümela’nın avlusu içindeki ayine katılırken, geriye kalanlar dışarı kurulan dev ekranlardan töreni takip ettiler ve dini görevlerini yerine getirdiler.

*             *             *

Belki içinizden bazılarınız, “Dualarını etsinler, bunun kime ne zararı var?” diye düşünebilirsiniz.

Bu çok yerinde insancıl (hümanist) bir düşünce olarak yorumlanabilir ve yerinde görülebilir.

Yarın Müslümanların kutsal bir yeri olan ve bugün müze olarak kullanılan Ayasofya’da da Ortodokslar ayin yapmayı isterlerse, doğabilecek olayları ve karmaşayı tahayyül edebiliyor musunuz?

*               *             *

Ayine katılmak için gelen Nikos Apostolidis’in söylediği aşağıdaki sözleri birlikte dikkatlice okuyalım:

“Bizler için burası en kutsal yer. Meryem Ana için kurulmuş en büyük kilise. Dedelerimiz burada yaşadı, burada dualar etti. Biz de üçüncü nesil olarak onlarla aynı duyguları yaşamak istiyoruz. Yıllar sonra böyle bir ayine izin verilmesi hepimizi çok mutlu etti.”

*               *              *

Türk milleti olarak böyle bir eseri yıkmadan gözümüzün içi gibi baktığımız için gurur duymalıyız.

Atina, Selanik, Mora ve Preveze gibi yüzlerce yıl vatan toprağı olmuş Yunanistan’dan gelmiş dedelerimizin torunları olarak, bizlerin de buralardaki camilerde dua etme hakkımız yok mu? Bu hak verilse bile buralarda dua edilecek cami kalmadı. Camilerin hepsi yıkıldı ve yok edildi. Oralarda Müslümanlara ait hiçbir eser bırakılmadı.

Ben de, böyle bir organizasyonla 3000 kişilik bir grubun, Yunanistan’ın mevcut camilerinden herhangi birine ibadet için gitmesini istiyorum. O zaman kimin daha insancıl (hümanist) olduğunu görürüz. Adım gibi biliyorum; Yunanlılar böyle bir birlikteliğe ve namaza asla izin vermezler. Yanılmış olmayı arzu ettiğimi de belirtmeliyim.

*                 *                 *

Bugün bu ayine izin verdiğimiz için Türk halkına minnettarlığını ifade edenlerin döndüklerinde bu ayini de dayanak yaparak “Buralarda (Karadeniz) dedelerimiz yaşamıştı, buralar bizim vatanımız” diye propaganda yapmayacaklarını, ülkemiz aleyhine çalışmayacaklarını kim garanti edebilir?

Selanik’te dikilen Pontus Anıtı ve her yıl kutlanan “Pontus Soykırım Günü” neyin nesi diye sormamız gerekmez mi?

*                 *                *

Sonuç olarak müze olan Sümela’da böyle bir ayinin yapılmasını doğru bulmadığımı bir defa daha belirtmeyi istiyorum.

Bodrum-Dörttepe, 15 Ağustos 2010

Necdet Çoban, “Trabzon 1 asır sonra ayine hazır”, Hürriyet, 14.8.2010