BODRUM’UN BAŞKA YÜZÜ

Bodrum tatilimin sonuna yaklaşıyorum. Son birkaç yazımda sizleri düşündürecek siyasi içerikli yazıları bir tarafa bırakarak sizleri dinlendirecek ve belki de eğlendirecek konulara ağırlık vermeyi istiyorum.

*     *     *

Bodrum denince akla ülkemizin önemli bir tatil beldesi, gece hayatı ve eğlencesi gelmektedir.

Halikarnas, Hadigari gibi birçok bar yanında Catamaran gibi denize açılan eğlence gemilerinde yaşanan gece hayatı haberleri gazetelerin, dergilerin ve televizyonların magazin bölümlerinde yer almaktadır…

Bir de hiçbirisini görmediğim sayısız paralı “beach” (plaj) ve kişisel tekne yaşantıları da diğer haber kaynakları olarak buraları süslemektedir…

*     *     *

Bodrum yarımadasında yer alan ve Bodrum’un eğlence yerlerinden uzakta bulunan sitelerde yaşayan ve çoğunluğunu İstanbul ve Ankara’dan gelenlerin teşkil ettiği belirli bir yaşın üzerindeki büyük bir zümre farklı bir yaşam sürdürmektedir.

Zamanlarının çoğunluğunu deniz kenarında geçiren bu insanlar, zaman zaman Bodrum Yarımadası’nın farklı damak zevkine hitap eden ve keselerine uygun lokantalara gitmektedirler.

Nadiren açılan resim sergilerine de gidilmektedir. Biz de bundan birkaç yıl önce Bodrum-Göltürkbükü’nde Divan Palmira Oteli’nde açılan ressam Ahmet Fazıl Aksoy’un özellikle Bodrum tablolarını bulunduran sergisini gezmiştik.

Bodrum’da yaz aylarında ses sanatçılarının sayısız konserleri de gerçekleştirilmektedir. Geçen sene eşimle birlikte Antik Tiyatro’da yapılan Kıraç ve Funda Arar konserine gitmiş ve çok beğenmiştik.

Bodrum’da yaz aylarında çok sayıda klasik müzik festivali ve resitalleri (gösteri) gerçekleştirilmektedir. Bu sene de Bodrum Kalesi’nde tertiplenen “Bodrum Klasik Müzik Festivali”nin bunlar arasında en başarılı organizasyon olduğu basında yer aldı.

Bu sene 8’cisi gerçekleştirilen “Bodrum Bale Festivali” de büyük ilgi gördü. Eşimle birlikte, son temsil olan “Zorba” balesini Kaleiçi’ndeki tiyatroda izledik. Tüm seyircileri etkileyen bu bale ile ilgili değerlendirmemi bundan sonraki yazımda yapacağım.

*     *     *

Bodrum’u bu kadar çekici kılan yalnız magazin haberlerine kaynak olan yaşam değil, kültürel faaliyetler ve konserler…

Devlet desteği yanında bilhassa Bodrum yarımadasında yer alan belediyeler, tüm bu faaliyetlere önemli destek sağlıyorlar.

Bodrum-Dörttepe, 3 Eylül 2010