PADİŞAH II.MURAT VE AK ŞEMSETTİN TARAFINDAN FATİH SULTAN MEHMET’E VERİLEN GÜZEL BİR DERS

Bundan önceki yazımda değerli hemşehrimiz rahmetli Abdullah Ercan tarafından kaleme alınan ”Fatih’in Hocası Ak Şemseddin” başlıklı bir yazıyı bilgilerinize sunmuştum.

Bu arada bana gönderilen aşağıdaki mail tarihe mal olmuş hemşehrimiz Akşemsettin ile ilgili olduğu için bu maili de sizlerle paylaşmayı istedim.

*    *    *

Sınıfta hiç akıllı durmaz,önünde oturan çocuklara kalem batırır, bağırır çağırır hocası Akşemsettin bir şey dediği zaman’ “Sen bana bir şey diyemezsin, ben padişahın oğluyum”  diye tehdit ederdi.

Akşemsettin artık bu durumdan rahatsız ama bir o kadar da çaresizdi.Padişahın karşısına bu konu hakkında gitmekten haya ediyordu. Padişaha çocuğunu şikayet etmek düşüncesi ona çok ağır geliyordu.

Birgün artık herşeyi göze alıp Padişahın huzuruna çıktı ve olanları ona sıkılarak anlattı. Padişah durum karşısında bir müddet düşündü ve o müthiş planını Akşemsettin’in kulağına usulca açıkladı.Aman yarabbi bu ne plandı,mümkün değildi bu planı uygulamak.Akşemsettin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine ders ortamında ve yine Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemsettin’in uyarısına yine aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi.

Bu olay karşısında Akşemsettin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini, izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı.Güvendiği babası tokat yemişti.Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu.

Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahcup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi.

Plan muhteşem işlemişti…

O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı artık…

*    *    *

Bu anlatıma bir yorum yapamıyorum ama bugün aynı davranışı kaçımız gösterir acaba demeden de geçemiyorum…

İstanbul, 13 Ocak 2011