ÇORUM’UN, EMITT TURİZM FUARI’NDAKİ BAŞARISI!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Çorum, İstanbul’da tertiplenen 15. Uluslararası Turizm Fuarı’na katıldı.

Bu sene Çorum Standı (sergiyeri) farklı bir düzen ve tarzda hazırlanmıştı. Orta yerde Saat Kulesi ve Çorum’da olduğu gibi arkasında tarihi Belediye Binası’nın, içinde oturulabilecek büyüklükte yapılan modeli yer alıyordu. Standın dış ve iç kısımları Çorum’un görmeye değer yerlerini tanıtan tablolarla kaplı idi.Dışarıda bir yerde biraz geri bir bölgede de olsa sıcak sıcak kavrulan leblebi ziyaretçilere ikram edildi.

Geçmiş yıllarda Çorum tanıtımı genelde yalnız Hitit Medeniyeti üzerine yapılırken bu sene Hitit Medeniyeti yanında farklı tanıtım konularına da ağırlık verilmişti. Bunlar arasında başka bir yazımda daha detaylı olarak ele alacağım, yürüme yolları konusu beni çok etkiledi.

Bu tanıtım meydanında Çorum İl Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım masalarında Çorum’a ait tanıtıcı kitap, broşür ve CD’ler yer alıyordu. Aynı bölgede Mavi Ocak ve Anitta otelleri ile Hitit Kuyumculuk kendilerini tanıtmak için uğraş veriyorlardı.

Bugün Çorum basınında da yer aldığı gibi, ”15. Uluslararası Turizm Fuarı’na katılan Çorum, ödülle dönüyor. Dizaynı ile fuarın ilk gününden itibaren en ilgi çeken standı olan Çorum, katılımcılar arasında gerçekleştirilen anketten uzak ara birinci çıktı. Katılımcıların oylarıyla “EMITT 2011’de Turizm Merkezleri dalında en iyi stant dekoru” ödülünü alması biz Çorumluları sevindirmiştir.

Bu tanıtım ve donatım ödülünün alınmasının, Çorum standının böyle etkileyici bir şekilde hazırlanmasını sağlayan Çorum Valisi Nurettin Çakır, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve yardımcısı Zeki Gül ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Çorum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan’ın gayretleri  sonucunda olduğunun bilinçi içinde olarak bu standın hazırlanmasına katkısı olan herkese ve standın tasarımını yapan Töre Mimarlık ile kendilerine katkıda bulunanlara da teşekkür ediyorum.

Fuar süresince İstanbul’da yaşayan biz Çorumlular (dış Çorumlular ) standımızın açılışında hazır bulunduk veya standımızı ziyaret ettik. ÇESİAD tarafından Cumartesi sabahı verilen kahvaltıda Valimiz ve Belediye Başkan Yardımcımızla bir araya geldik ve bundan mutluluk duyduk. Ayrıca Çorum eski Valisi şimdiki Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile de bu Fuarda buluşmak biz Çorumlular için bir özlem giderme oldu.

Fuardaki sohbetlerimizi de Çorum Turizmi açısından gelecek yazılarımda değerlendireceğim.

İstanbul, 14 Şubat 2011