KELEBEKLER ve AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Akdeniz Üniversitesi tarafından bana, 2008 yılı Çevre Bilim Hizmet Ödülü verilmişti. Bugün Antalya’da toplanan 2010 yılı ödülleri jürisinde ben de yer aldım.

Beş farklı dalda verilen ödüllere çok sayıda başvuru yapılmış. Bunları değerlendirmek ve neticeyi belirlemek oldukça yoğun bir çalışmayı gerektirdi.

Bu ödüllerden birine yapılan başvuru benim bir doğa sever olarak çok ilgimi çekti. Aşağıda sizlere anlatacağım bu projenin sizin de ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum

*     *     *

Başvuru Konusu Çalışma(Eser): AdaMerOs – Adana, Mersin, Osmaniye Kelebek Gözlemcileri Topluluğu KELEBEK BİLGİ ve GÖZLEM PORTALI( Internet sitesindeki özel dosya).

İsterseniz bu dosya içeriğine (http://www.adamerkelebek.org) adresinden ulaşabilirsiniz. Bu siteye girdiğinizde Türkiye’nin muhtelif yörelerinden çeşitli kelebeklerin fotoğraflarını izleyebilir ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Başvuru Konusu Çalışma (Eser) Hakkında Özet Bilgi:

AdaMerOs, başlangıç itibari ile Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş gibi Çukurova ve Doğu Akdeniz illeri başta olmak üzere Bölgede yayılış gösteren kelebek türlerini tespit etmek, yayılış alanlarını gözlemlemek, bölgesel, ülkesel ve küresel düzeyde korunması için toplumsal farkındalık yaratmak ve kelebek türlerini tanıtmak amaçlarıyla kurulmuş ağ tabanlı bir amatör gözlemciler topluluğudur.

Topluluk, Eylül 2010’da faaliyet alanını Türkiye geneline genişletme kararı alarak tüm bölgeleri ve illeri çalışma alanı kapsamına alacak şekilde genişletmiş bulunmaktadır. Bilgi ve gözlem paylaşımı ve yayımını kendisine ait Web sitesinde http://www.adamerkelebek.org adresinden gerçekleştirmektedir.

AdaMerOs tüm bunların yanında sosyal ve kültürel etkinliklerle bir araya gelerek fotoğraf sanatı ve kelebek gözlemciliği etkinlikleri düzenlemektedir. Ayrıca kelebek tanıtım günleri, kelebek gözlem ve fotoğraf turları düzenlemektedir. Özet olarak ifade etmek gerekirse AdaMerOs sistemi kelebek gözlemciği ile ilgili deneyim ve bilgilerin paylaşıldığı, kamuoyuna servis edildiği bir sosyal ağ ve bilgi sistemi olarak hizmet vermektedir.

Servis edildiği bir sosyal ağ ve bilgi sistemi olarak hizmet vermektedir.

AdaMerOs sisteminde bugün için 79 ilimizden (Hakkari ve Şırnak hariç)  343 (%84) kelebek türümüze ait gözlem ve fotoğraf bulunmaktadır. Sistem veritabanında şu an için bu türlere ait 6036 adet fotoğraf yer almaktadır. Yıl sonu itibariyle fotoğraf ve gözlem sayısının 20000’e ulaşması tahmin edilmektedir. Gerek tür çeşitliliği, gerek tüm illerimizdeki dağılışları sunması, gerek fotoğraf sayısı ve gerekse tüm türlere ait tanıtım bilgilerini sunması açısından AdaMerOs sistemi tek ve benzersiz bir yere ve öneme sahip durumdadır.

AdaMerOs’un çoğunluğu İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Osmaniye, Samsun, illerinden olmak üzere Türkiye’nin çok sayıda ilinden katkıda bulunan 300’ün üzerinde aktif katılımcı üyesi bulunmaktadır. Sistemde yılın son üç ayı itibariyle aşağıdaki GoogleAnalytics raporundan da görüleceği üzere 2278 tekil ziyaretçi tarafından tekil 13323 ziyarette 168680 sayfa gösterimi gerçekleşmiş bulunmaktadır Günlük tekil ziyaretçi sayısı ortalama 200 civarında seyretmekte ve her ziyaretçi sayfa başına yaklaşık 15 dakika harcayarak ilgili olduğunu göstermektedir.

*     *     *

Bu portalda Çorum’un Kargı ilçesinden hemşehrimiz, doğa fotoğrafçısı Bayram Göçmen’in ”Kırlangıç Kuyruk” olarak tanımlanan aşağıda görülen bir kelebek fotoğrafı yer almaktadır.

Kırlangıçkuyruk (Papilio machaon), Papilionidae familyasından kanat açıklığı 6-7 cm olan bir kelebek türü olup ismini arka kanatlarının altındaki kuyruklardan alan bu tür Şubat-Eylül ayları arasında görülebilir. Kuyrukları antene benzediği için avcı kuşlar kanat ucunu baş sanarak buraya saldırır. Bu sayede kendini korumuş olur.

*     *     *

Bu yazımla dünyada çok kısa yaşayan (1-2 gün) kelebek dünyasını sizlerinde izleyebilmeniz için bu yazımı Antalya’dan ayrılmadan önce acele sizlere yazmayı istedim.

Antalya, 19 Nisan 2011