İSTANBUL’DAKİ ÇORUM DERNEKLERİNE ZİYARETLERİM

İstanbul’da yaşayan Çorumluların sayısının 160 bin civarında olduğu bilinmektedir. Hemşehrilerimiz,İstanbul’da bulunan 150 civarında dernekte biraraya gelmekte ve memleket özlemini gidermektedirler.Bu derneklerin bir kısmı köy dernekleri olup özel olarak yalnız köyleri ve köylerinin sorunları ile ilgilenmektedirler.

Bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmamıza rağmen derneklerde aktif olan ve katkıda bulunan hemşehrilerimizin sayısı ne yazık ki çok azdır.

Ankara ve İzmir’de olduğu gibi İstanbul’da bu dernekler halen bir federasyon çatısı altında biraraya gelememişlerdir. Kurulan müteşebbis heyet çalışmalarını uzun bir zamandan beri sürdürmektedir. Çekva Yönetim Kurulu Başkanı iken derneklerle bir toplantı yapılmasını ve müteşebbis heyet oluşmasını 2009 yılı ortalarında sağlamıştım.

Yıllardan beri İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimle ve onların kurdukları dernekle yakın ilişkimi sürdürüyorum. İlerleyen yaşıma rağmen onların davetlerine elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum.

*     *     *

Çorum Eğitimci Sanayici İşadamları Dayanışma Derneği’nin (Çesiad) 10 Nisan tarihinde İstanbul Üsküdar’da  yeni taşındığı bürosunun açılışı yapıldı.Ben de bu açılışa katıldım.Orada oldukça çok sayıda hemşehrilerimle karşılaştım.Hepsinin isimlerini tek tek yazsam bu köşem yetmez. Hayırlı olsun temnnilerimi ve başarı dileklerimi Başkan Mehmet Yıldırım’a ileterek ayrıldım.

Çorum  Sungurlu Arifegazili Beldesi ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Sururi Onan bana bir mail göndererek 28 Nisan akşamı eski Çorum Belediye Başkanı, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çorum Milletvekili Adayı Prof.Dr. Arif Ersoy’un Arifegazili ve Turgutlu köyü derneklerini ziyaret edeceğini ve kendilerine hitap edeceğini bildirdi. Daha önceden kararlaştırılmış başka bir programım olduğu için bu birlikteliğe katılamadım. Kendisine selam ve sevgilerimi ilettim.Ayrıca başarılar diledim.

Yıllarca önce lokallerinin açılışında bulunduğum İstanbul’da kurulu Çorum Hitit Derneği’nin 30 Nisan akşamı Eyüp Belediyesi Nikah Salonu’da gerçekleştirilen yemekli toplantısına katıldım. Burada da çok sayıda tanıdığım hemşehrilerimle karşılaştım. Gecenin güzel geçmesi için büyük gayret gösteren yöneticiler getirdikleri müzik grubu ile herkesi çoşturdular. Çekilen kura ve satılan leblebilerle sağlanan gelirlerin güzel hizmetler için kullanılmasını temenni ederim. Gecenin sonunda Derneğin Başkanı İbrahim Sarısakal,Başkan Yardımcısı Ali Şaşmazoğlu ve Kurucu Başkan Ahmet Tanışık bizi yakındaki bir çay bahçesine davet ettiler. Beşiktaş Kaymakamı Saadettin Yücel,ÇESİAD Yönetim Kurulu üyesi Necati Şahin,Çorum  Sungurlu Arifegazili Beldesi ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Sururi Onan, İskilip ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Şaban Gündüz, Eyüp Güzeltepe Mahallesi Muhtarı Sungurlulu Haydar Penez ve isimlerini tek tek not edemediğim hemşehrilerimle geç saatlere kadar sohbet etme fırsatını bulduk..

Bu arada Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Bayanlar Kolu İğneada ve Edirne’ye iki gün süren bir gezi tertipledi. Yarın başlayacak ve görevli olduğum II.İstanbul Su Forumu hazırlık çalışmaları nedeniyle ben bu geziye katılamadım. Geziye katılan eşim,kız kardeşim ve kızımdan gezinin çok güzel geçtiğini memnuniyetle öğrendim. Geziden sağlanan gelirin şimdiye kadar olduğu gibi Vakfın güzel hizmetlerine  harcanacağından eminim. Bu gezinin başarılı geçmesini sağlayan Nihal Berkay ve Nedret Velidedeoğlu’na çok teşekkür ediyorum.

Yazımın sonunda hemşehrilerimiz için koşturanlara ve kuruluşlara başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum.

İstanbul,3 Mayıs 2011