İTÜ DOKTORA TÖRENİ VE REKTÖR’ÜN ÇORUM SEYAHATİ

Bu hafta Pazartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi mutlu günlerinden birini daha yaşadı. 2010-2011 Akademik Yılı Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Töreni büyük bir katılımla kutlandı. Akademik unvanların en önemlisi olan ve bilimsel çalışmanın önünü açan doktora çalışmalarını bu ders yılında 163 öğrenci tamamladı. Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birisi olan İTÜ, son yıllarda giderek artan bir şekilde yüksek lisans ve doktora eğitimine ağırlık vermiş bulunmaktadır. 6 bine yakın öğrenci İTÜ’de yüksek lisans ve doktora eğitimi görmektedir. Bu sayı toplam okuyan öğrencilerin üçte birini oluşturmaktadır.

İTÜ Rektörü Prof.Dr.Muhammed Şahin’in yaptığı açılış konuşmasından bazı önemli başlıkları aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum:

”Üniversitemiz kuruluşundan bu yana sürdürdüğü; bilim ve teknolojik gelişmeyi ülkenin kalkınmasında, gelişmesinde kamunun ve toplumun yararına kullanılması yönündeki çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Bu çalışmalarında itici gücü, mezunlarının yaptığı başarılı çalışmalardan alan İTÜ, bilime katkılarla güzel bir gelecek inşa etme konusundaki inancını hiç kaybetmemiştir.

İTÜ’lü ruhunu yansıtarak yapacağınız her çalışmada gerek ülkemize, gerekse tüm insanlığa büyük faydalar sağlayacağınıza gönülden inanıyoruz. İTÜ’lü olarak bilimin etik değerlerinden ödün vermeden büyük başarılara imza atacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Tüm bunları yaparken yolunuzu sadece aklın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün İlke ve Devrimleri her zaman esin kaynağınız olsun. İnanıyoruz ki, gireceğiniz işlerde, size verdiğimiz çağdaş ve en üst düzey bilgililerle, kısa zamanda, kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılar elde edeceksiniz. Sizler; başarıdan başarıya koşarken, mezunu olduğunuz İstanbul Teknik Üniversitesi’ni daha da yücelteceksiniz. Üniversiteniz ise siz bunları gerçekleştirirken; Türkiye’nin batıya açılan aydınlık yüzü olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün izinden yürümekten asla vazgeçmeyen İTÜ’lü bilim adamları yetiştirmeye devam edecek.

Sizleri, sizlerle daha da aydınlanacak bir geleceğe uğurlarken dayanışma, iletişim ve gönül bağı içinde Üniversitemizle birlikte nice başarılara koşmaya, mezunu olduğunuz İstanbul Teknik Üniversitesi’ni başarılarınızla yüceltmeye çağırıyorum.”

*     *     *

Davetli konuşmacı olarak İTÜ’den 1977 yılında mezun olan, doktora eğitimini Amerika’da sürdüren ve yaptığı araştırmalarla büyük başarılara imza atmış Prof.Dr.Ali Erdemir yaptığı konuşmada;

”Çağımız bilgi ve teknoloji ve iletişim çağıdır.Bilgi ve becerisini devamlı olarak yenileyemeyen kişi ve kuruluşlar maalesef, çağa ayak uyduramadıkları için zaman içerisinde kaybolup gidiyorlar. Çağın nimetlerinden faydalanabilmek için mutlaka ve mutlaka çağın ivmesine ve temposuna ayak uydurmak ve hatta ve hatta ona yön vermek gerekiyor. Burada elde ettiğiniz başarı, çağı yakalamak değil onun öncüleri arasına sizleri sokacak düzeydedir, bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Mensubu olduğunuz toplumun sizlerden çok büyük beklentileri var. Ulu önder Atatürk’ün bir vasiyeti olan, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma ve onun saygın ve müreffeh bir ülke kategorisine yükseltebilme hedefi; bilim, sanat ve teknolojinin en uç bilgi ve beceriyle donatılmış olan sizlerin elinize bakıyor.” dedi

Prof.Dr.Ali Erdemir, araştırmalarını Amarika’nın en eski ve en büyük laboratuvarı olan Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda sürdürmekte olup,uygulamalı araştırmanın Oscar Ödülleri olarak bilinen ABD R&D(AR-GE) ödünü dört kez almıştır.

*     *     *

Törenin sonunda verilen kokteylde İTÜ Rektörü Şahin ile sohbet etme fırsatım oldu. Kendisi gibi İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü mensubu olan ve Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof Dr Reha Metin Alkan’ın İTÜ ile yapılacak işbirliği hakkında düşüncelerini konuştuk. Kendisinin eski danışmanı olan Prof.Alkan’a her konuda destek vereceğini ve bunun için Temmuz ayı ortalarında Çorum’a gideceğini açıkladı.

Böyle köklü bir Üniversite ile Hitit Üniversitesi arasında kurulacak bir köprünün çok faydalı olacağına inanıyorum.

İstanbul, 15 Haziran 2011