PORTEKİZ SEYAHATİM (9) LİZBON – BELEM (b)

Belem’in diğer tanınmış yapısı “Kaşifler Anıtı” olup 1497 yılında Vasco da Gama’nın Hindistan seferine çıktığı yerde 1960 yılında yapılmıştır. Bu anıtla ilgili hususları sizlere 2 no’lu Portekiz seyahati yazımda anlatmıştım. 52 metre yüksekliğindeki bu yapıya asansörle çıkarak Tajo nehrini ve Atlantik Okyanusu’nu izledik.

Bu bölgede yer alan “Belem Kulesi” (Torre de Belem) Lizbon’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Burası 16. yüzyılda askeri gaye ile küçük bir ada üzerine yapılmış olup, güzel bir manueline mimarisi örneğidir. Karaya bir köprü ile bağlanmış olan bu kuleyi dolaştık. Çeşitli top ve askeri malzemenin bulunduğu bu kulenin içinde, Portekiz tarihinin çeşitli dönemlerini anlatan pano ve resimler yer almaktaydı. Belem Kulesi aynı zamanda deniz feneri olarak da kullanılmıştır.

Belem Kulesi

Jeronimos Manastırı ile Belem Kulesi’nin yer aldığı bölgede, ortasında insanı dinlendiren bir havuzun bulunduğu büyük bir parkta  oturduk ve dinlendik. Aşağıdaki fotoğrafta Praça do Imperio Parkı görülmektedir.

Bu parkın etrafında “Belem Kültür Merkezi” , “Askeri Müze”, “Berardo Sanat Müzesi” ve “Atlantiği aşarak Brezilya’ya giden ilk su uçağı” bulunmaktadır.

Dönüş yolumuzda Belem’in ana caddesi olan Rua de Belem’de yürüyerek Lizbon’un en tanınmış 160 yıllık pastahanesine gittik. Önünde uzun kuyrukların oluştuğu pastahanede güçlükle yer bulabildik ve meşhur “Belem pastası” tattık.

Daha sonra Tejo nehrini takip ederek şehrin merkezine döndük.

Antalya, 21 Haziran 2011