RAMAZAN VE HAYIR !

Ramazan ayı insanın kendisini Allah’a daha yakın hissettiği bir aydır.İslamın beş şartı ; şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, oruç tutmak ve hacca gitmektir.Bunlardan hacca gitmek dışında diğer dört şart mübarek Ramazan ayında da özellikle yerine getirilir.

Zekat vermek için malın kazanıldığı tarihten bir yıl geçmesi gerektiği halde halkımız bu faziletli ayda bu görevini tercihen yerine getirmektedir.Fitre verilmesi ise muhakkak Ramazan ayı içinde yerine getirilmelidir.

Kimlerin zekat vereceği ve ne kadar zekat vereceği hakkında çok geniş açıklamalar bulunmaktadır.İsterseniz bilgisayara girerek veya dini kitapları inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz

Zekat maddi durumu iyi olan herkesin malının 1/40’ını fakirlere verme zorunluluğu olarak kısaca ifade edilebilir.Fitre ise bu sene 7.50 TL olarak belirlenmiştir. Bu bir alt sınırdır. Kişi isterse bu miktarı artırabilir.

*     *     *

Zekat konusunda Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar’ın açıklamalarında önemli gördüğüm hususları aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum;

-” Zekat ibadeti de herşeyden önce yüce Allah’ın verdiği mal ve servete bir teşekkürdür.Kul ,zekatını vermekle nimetin asıl sahibine şükür borcunu ödemiş olur.”

-” Zekat,fertleri mal ve servete karşı aşırı düşkünlük ve cimrilikten koruyup cömertlik erdemine  kavuşturur;kulun gönlünü cimrilik ve haset gibi manevi kirlerden,servetini ise ihtiyaç sahiplerinin haklarından arındırır.”

-” Zekat sayesinde,İslam toplumunun varlıklı kesiminden yoksul kesimine doğru mal ve gelir transferi,aynı zamanda gönüllere doğru sevgi ve saygı akışı sağlanır;alan ile veren arasında gönül köprüleri ve kalıcı dostluklar kurulur.”

– ” Zekat,fitre,sadaka ve vakıf gibi müesseseler işletilerek toplumda açlık,yoksulluk ve fakirlik probleminin çözümüne katkı sağlanır.Böylelikle toplumun farklı kesimleri arasında oluşan nefret,kin,haset ve düşmanlık gibi duygu ve düşüncelerin yerini;karşılıklı anlayış, sevgi,saygı,toplumsal barış ve huzur alır.”

*     *     *

Peygamberimizin istediği gibi lütfen veren el olunuz temennisiyle sizlerin Ramazan ayınızı kutlarken, vereceğiniz zekat ve fitrelerinizle dünyada elde ettiğiniz malı Allah yolunda harcamanızı temenni ediyorum.

Ayrıca bir öğretim üyesi olarak eğitimin önemine dikkatinizi çekerek zekat ve fitrelerinizi eğitim bursu olarak vermenizi sizlerden rica ediyorum.

Bodrum-Dörttepe,

17 Ağustos 2011

Muhlis Akar, ”Zekat ibadetinin hikmet ve hedefleri”,Hürriyet,17.8.2011