SEVİM ABLAMIN ARDINDAN !

20 ağustos Cumartesi günü rahmetli anamın ve rahmetli teyzemin bize emaneti olan teyzekızı Sevim ablamı kaybettik. Dedem Osman Gökeşme’nin vefatından sonra annem ve teyzem, anneannem Emine ile öyle bir birliktelik oluşturmuşlar ki evlendikten ve çoluk çocuğa karıştıktan sonra da bu ayrılmazlık devam etmiştir. Sıdıka Teyzem daha sonra Çorum’da Albayrak İlkokulu Başöğretmeni olan Osman Özkan ile evlenmiş. 1930 yılında Sevim ablam dünyaya gelmiş. Çok istemelerine rağmen teyzemin geçirmiş olduğu bir ameliyat nedeni ile bir daha çocuğu olmamış. Buna karşılık annemin altı evladı olmuş. Tek çocuk olan Sevim ablam bizleri hep kardeşi gibi görmüş. Bizler de onu kardeş gibi gördük ve hep birlikte büyüdük. Evlerimiz yakın olduğu için ailelerimiz hemen hemen her an birlikte idiler. Babam ile öğretmen ağabeyim bir kardeş gibi idiler. Babam yaptığı her atılımda kendisinin görüşlerini almıştır. Babamın ilk kamyonunu öğretmen ağabeyimin kefilliği sayesinde satın aldığı ailemizce hiç unutulmamıştır. Babamın hayatında en önem verdiği ve hiç kırmadığı insanların başında bacanağı Osman Özkan ve bizlerle beraber yaşayan anneannem Emine gelirdi. Babası ve annesi gibi Sevim ablam da bizler arasında sevildiği kadar sayılırdı da…

Bizlerden çok farklı bir ortamda yetişen ve ilkokul yıllarında kendisine piyano satın alınan Sevim ablam, Çorum’da Ortaokulu bitirdikten sonra Bursa Kız Öğretmen Lisesi’ne gitmiş ve babası gibi öğretmen olmuştur. İlk öğretmenliğini Mecitözü’nde yapan Sevim ablam, Çorumlu havacı subay Rıza Abraz ile evlendikten sonra eşinin görev yaptığı Diyarbakır, Balıkesir, Ankara gibi şehirlerde ve en son olarak da İstanbul’da öğretmenlik ve idarecilik yapmıştır. Öğretmenliğinin ilerleyen yıllarında  ”Önlisans Eğitimi”ni başarı ile tamamlamıştır. Eşinin Paris’te Nato’da görevlendirilmesi nedeni ile 60’lı yıllarda dört yıl da Paris’te kalmıştır.

Cavidan ve Necla ablamlarla yakın yaşta olan Sevim ablam bana da ablalık yapmıştır. Ailece gittiğimiz Havza Kaplıcalarında çocukken havuza düştüğümde beni boğulmaktan Sevim ablam kurtarmıştır. Sevim ablamı ve Rıza ağabeyimi Almanya’da talebe olduğum yıllarda Paris’te bir çok defa ziyaret ettim. Bu ziyaretlerimde kendisinin eşine ve çocuklarına ne kadar düşkün olduğunu yakınen gördüm. Rıza ağabeyin görevi nedeniyle verilen kokteyllere beraber katıldım. Bu toplantılarda kendisinin davranışları ile ne kadar saygınlık sağladığını izledim. Üç yavrusu ile birlikte Sen Nehri kenarında yaptığımız pikniği hiç unutamıyorum. O gün bize neler neler hazırlamıştı.

Almanya’dan dönüp 1968 yılında Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Yedeksubay Okulu’nda iken hafta sonları evci olarak onların Bahçelievler’deki sıcak yuvalarında kaldım. Kara Kuvvetleri İnşaat Emlak Dairesi’nde mühendis olarak yedek subaylık görevimi yaparken de eşimi ve çocuklarımı Ankara’ya getirinceye kadar altı ay kadar daha misafirleri oldum. Ailem Ankara’ya geldikten sonra da hep bir arada idik. Birlikte Perşembe Askeri Kampında geçirdiğimiz güzel tatili hiç unutamadık. 1972 yılında ailece İzmir’e taşınmamıza rağmen Sevim abla, Rıza ağabey ve çocukları ile sık sık biraraya geldik.

1981 yılında Danışma Meclisi Çorum üyeliğine getirildiğimde Bakan oluncaya kadar Bahçelievler’deki evde teyzem ve Hacettepe’de tıp tahsili yapan küçük kızları Serhan ile birlikte kaldım. O tarihlerde Sevim abla ve Rıza ağabey görevleri nedeniyle evlatları Sema ve Serdar ile birlikte İstanbul’da kalıyorlardı. 1986 yılında çocuklarımın yüksek tahsili için İzmir’den İstanbul’a taşındığımızda rahmetli teyzemin ve onların varlığı ile hiç yalnızlık hissetmedik. Sevim ablam ve teyzem yavrularıma annelerinin yokluğunu hissettirmediler. Fenerbahçe Kalamış’daki ev bizler için her zaman kendimizi mutlu hissettiğimiz bir sıcak yuva oldu. Sevim ablayı kaybetmiş olsak da o yuva her zaman bizim gideceğimiz sıcak bir yer olarak kalacak. Ben ve ailem Rıza ağabeyi hiç bir zaman yalnız bırakmayacağız. Böylece biz de o yuva da teyzemin, öğretmen ağabeyimin ve Sevim ablanın bizlere gösterdikleri sevgiyi, sıcak ilgiyi ve yakınlığı hissetmeye devam edeceğiz.

Sevim ablam Çorum’u çok sever ve fırsat buldukça gitmek isterdi. Ancak son yıllarda bu imkanı bulamamıştı. Sahibi olduğumuz Yenilenen Yeni Hamam’ın 23 Nisan 2008 tarihindeki açılışına İstanbul’dan Sevim ablam ve Rıza ağabey ile birlikte gittik. Bu birkaç günlük seyahatte ailenin tüm fertleri ile biraraya gelerek özlem giderdi. Meğerse bu gezimiz onun Çorum’a son kez gelişi ve veda ziyareti imiş…

Sevim Ablam İstanbul’da da Çorum özlemini ÇEKVA’nın yemekli buluşmalarında da gideriyordu. Bu yılın ilk aylarında iki kızı ile birlikte katıldığı son yemekte Çorumlu dostları ile birlikte olmaktan çok mutlu imiş…

1993 yılından beri her yıl yaz aylarını Sevim abla ve Rıza ağabey ile yazlıklarımızın bulunduğu Bodrum-Dörttepe’de beraber geçirdik. Ne yazık ki iki yıl önce Rıza ağabey bir rahatsızlık ve peşinden bir ameliyat geçirince buraya bir daha gelemediler. Burada da bizleri yalnız bırakmayan ve her an sevgilerini gösteren büyüklerimizin yokluğunu şu anda öyle bir hissediyoruz ki…. Sitede Sevim ablamın ölüm haberini öğrenen tüm komşular bana ve eşime başsağlığı dilediler. Herkes kendisinin ne kadar iyi bir insan, ne kadar hanımefendi ve ne kadar sevecen olduğunu ifade ettiler.

Canım Sevim ablama Allah’tan rahmet dilerken, Rıza ağabey’e, evlatları Sema, Serdar ve Serhan ile damatları Affan ve Kutay’a, torunları Kenan, Tunç, Gökhan ve Berkay’a başsağlığı diliyorum. Ayrıca Özkan, Abraz ve Samsunlu aileleri ile tüm akraba, yakınları ve dostlarına da başsağlığı diliyorum.

Yazıma son verirken Allahım bu güzel insana Cennet kapılarını aç diye dua ediyorum.

Bodrum-Dörttepe, 28 Ağustos 2011