ŞEHİTLERİMİZ VE DEPREMDE KAYBETTİKLERİMİZİN ARKASINDAN!

Geçen hafta Hakkari bölgesinde kaybettiğimiz şehitlerin büyük acısını yaşadık. Milletimizi şaşkına çeviren bu baskının yarattığı üzüntüyü göğüslemeye çalışırken dün de Van ve civarında meydana gelen depremde yüzlerce ölü ve binin üzerinde yaralı olduğu haberi hepimiz için bir yıkım oldu.

Vatanımız uğruna canlarını verenlerin önünde minnet ve saygı ile eğiliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa, milletimize baş sağlığı diliyorum. Bu baskın ve benzeri girişimleri, ülkemizi bölmeye dönük yabancılar tarafından desteklenen bir hareket olarak görüyorum. Bu konunun böyle olduğunu ortaya koyan haritalar ortada dolaşıyor. Ve ayrıca Başbakanımız da dahil tüm yetkililer PKK’nın arkasında yabancı güçlerin var olduğunu açıklıyorlar. Önümüzdeki günlerde yazacağım yazıda bu konuyu daha detaylı olarak ele alacağım.

Van ve civarında meydana gelen deprem ülkemizin yüzde 95’inin deprem kuşağında yer almasından dolayı şaşırtıcı bir olay değil. Esas şaşırtıcı olan yaklaşık son beş yılda yapılan binaların çıkarılan yönetmeliklere ve yapı uygulamalarına rağmen yıkılarak üst üste katlanması ve içinde bulunan çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi veya yaralanmasıdır… Şu anda yapılması gereken en önemli şey enkaz altında bulunanların bir an önce çıkarılması ve depremzedelerin bölgede etkin olan soğuk hava koşullarından korunması için barınma koşullarının sağlanmasıdır..

Depremde hayatlarını kaybedenlere de Allah’tan rahmet, yaralılara şifa ve milletimize de baş sağlığı diliyorum. Ayrıca depremden etkilenen vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diyorum. Deprem ve yıkılan binalar hakkında o kadar çok söylenecek var ki… Bu konuyu da yakında ele alacağım.

Lütfen deprem için başlatılan yardım kampanyalarına para ve eşya desteği vererek katılalım.

İstanbul, 24 Ekim 2011