ANADOLU KARTALLARI

Depremlerle ilgili yazılarıma ara vererek bugün sizlere dün izlediğim “Anadolu Kartalları” filmi hakkında bilgi vermeyi istiyorum.

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle Vestel firmasının katkılarıyla hazırlanan bu filmi zevkle ve gururla izledim.

Belgesel nitelikte olmayan filmin kurgusu, Türk Hava Kuvvetleri’ne girmeyi isteyen beş öğrencinin Çiğli, Eskişehir ve Konya’da aldıkları eğitimi, uçuş hakkını alabilmek için verdikleri zorlu mücadeleyi, onları eğiten öğretmen pilot binbaşı ile ilişkilerini ve gençleri pilotluğa özendirmeyi esas almış. Görsel güzellikleri çok etkileyici bir şekilde ortaya koyan bu filmin gerçekleştirilmesine Türk Hava Kuvvetleri önemli bir destek sağlamış. Film ailece izlenebilecek bir nitelikte.

Zor şartlar altında çevrilmiş olan bu film, dünyada gösterilmiş bu tarz filmlerden üçüncüsü, en yenisi ve en iyisi olarak değerlendiriliyor. Filmin içinde bizim resmi bayramlarda hayranlıkla izlediğimiz Türk Yıldızları’nın renkli ve etkileyici uçuşları da yer alıyor. Eğitim gören genç teğmenlerin “solo Türk pilotu” ve “Türk Yıldızları” arasına girebilmek için verdikleri mücadele ve yarış insanı çok etkiliyor.

Bu güzel hikayede teğmenlerin ve öğretmenlerin yaşamlarından ve duygusal hayatlarından kesitler de yer alıyor. Bu durum filmin izlenmesini daha da çekici kılıyor.

Tüm oyuncular rollerine hakikaten bir Hava Kuvvetleri mensubu gibi etki yaratarak oynuyorlar. Filmin bitimine yakın bir kısmında, solo Türk pilotu olarak uçan Onur Üsteğmenin uçağın motoruna giren kuşlar nedeniyle geçirdiği düşme tehlikesi ve öğretmeni binbaşının paraşütle atla emrine rağmen uçağını nefes kesen bir şekilde havaalanına indirmesi beni çok etkiledi ve hüzünlendirdi.

Hüzünlendirmesinin nedeni, uçaklarını feda etmemek için kendilerini feda eden pilotlar oldu… Bugüne kadar ülkemiz için yüzlerce şehit veren “Türk Hava Kuvvetleri”ne kuruluşunun 100. yılında hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum ve kendilerine daha nice başarılı kuruluş yılları kutlamaları diliyorum.

İstanbul, 13 Kasım 2011