İSTANBUL’DAKİ SANAT FAALİYETLERİ

Mayıs ayı ortalarından Temmuz ayı sonuna kadar İstanbul’da sanat faaliyetleri doruk noktasına ulaşmaktadır. Opera, bale ve caz festivalleri yanında çok sayıda konserler tertiplenmektedir. Ben bu yazımda yalnız dört faaliyet üzerinde duracağım.

*    *     *

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın tertiplediği “40. İstanbul Müzik Festivali” bu faaliyetler arasında en bilineni ve en beğenilenidir. Şefliğini Gürer Aykal’ın yaptığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın sürekli orkestrasıdır.

İnsanlığın “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi yüce ideallerini anlatan ve müzik tarihi için anıtsal bir değeri olan ve beni de çok etkileyen Beethoven’in görkemli 9. Senfonisi’nde buluşturduğu muhteşem bir konserle 31 Mayıs tarihinde açılan 40. İstanbul Müzik Festivali 29 Haziran tarihinde son buldu.

1973 yılında rahmetli Nejat Eczacıbaşı’nın başkanlığında kurulan ve ilk festivalini başlatan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı başarılı çalışmaları sonucunda 1994 yılında bu organizasyonun “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali” adını almasını sağlamıştır.

*    *     *

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da iki yılda bir tertiplenen “3. İstanbul Uluslararası Bale Yarışması” 25-30 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Tüm dünyadan 67 dansçı arasından 43 dansçı Cemal Reşit Rey Salonu’nda dünyaca kabul görmüş isimlerden oluşan jüri önünde yarıştılar.

1948 yılından bugüne bale sanatının ülkemizde ulaştığı yüksek sanatsal düzeyin gücü, yetişen sanatçı ve koreograflarımızın dünya standartlarında başarılı çalışmaları Türkiye’nin Uluslararası Bale Federasyonu üyesi olmasını sağlamıştır.

Final ve ödül gecesine katıldığım bu yarışma hakkında başka bir yazımda sizleri bilgilendireceğim.

*    *     *

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın en genç festivali olan “İstanbul Caz Festivali”, 1994 yılından bu yana düzenlenmektedir. 3-19 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da değişik konser ve etkinlik mekanlarında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali programında caz müziğinin yanı sıra pop, rock ve dünya müziği gibi farklı tarzlara da yer veriyor.

Toplam 30’u aşkın konserle festival her yıl yaklaşık 50.000 izleyiciye ulaşıyor. Yaklaşan tatilim nedeniyle bu konserlerden birini izlemeye fırsatım olacak mı bilemiyorum.

*    *     *

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Denizbank’ın katkılarıyla düzenlenen “3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali”, 7-13 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara’nın sanat yönetmeliğinde organize edilen festival boyunca 5 opera prodüksiyonu ve 1 Gale konseri yer alacak. İstanbul, Ankara, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının sunulduğu bu festivale dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura Gala konseri ile katılacak.

Davetli olduğum 7 Temmuz tarihindeki “Don Giovanni” operasını Ankara’da yeğenim Benel’in oğlunun düğününe katılacağım için izleyemeyeceğim. Dönüşte onun yerine Topkapı Sarayı’nda, Viyanalı ünlü besteci Mozart’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun parlak dönemlerinden bir hikaye sunduğu “Saraydan Kız Kaçırma” operasını doğal mekanında izleyeceğim.

İstanbul, 4 Temmuz 2012