ZİMEN DEFTERİ NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

Mübarek Ramazan ayını büyük bir huşu içinde Allahımıza şükrederek yaşıyoruz.

Bu güzel günlerde yoksullara yardım yapmak hem dinen hem de örf ve adetlerimizin bize görev olarak verdiği bir husustur.

Aşağıdaki mesajı, bana bugün devletimizin en üst görevinde bulunan bir arkadaşım gönderdi. Bu maili okuduğunuzda, geçmişte Ramazan ayında fakirlere nasıl katkı sağlandığını göreceksiniz. Lütfen dünün durumunu, bugünkü durumla siz mukayese ediniz.

1956 yılında yüksek tahsil için Almanya’ya gidinceye kadar Çorum’da sayısız Ramazan ayı yaşadım. O zamanlar bu mübarek günler daha gösterişsiz bir şekilde kutlanıyordu. Sokaklarda iftar yemekleri verilmiyordu. Beş yıldızlı oteller de yoktu……

*     *     *

Büyük dedelerimizin hatırlayabileceği  bir gelenek vardı Ramazan ayında.. Hali vakti yerinde olanlar kılık-kıyafet değiştirerek hiç tanımadıkları mıntıkalara gidip, bakkalın manavın tenha zamanlarını seçerek sorarlarmış:  — “Zimen defteriniz var mı” ? diye… Zimen defteri, o esnaftan borcunu yani veresiye mal alan mahalle sakinlerine ait hesap defteri: Borçlu ile borcunun miktarı yazılı olan defter-…

Esnaf bu defteri çıkarınca, gelen şöyle dermiş:  — “Lütfen baştan, sondan ve ortadan şu kadar sayfanın yekûnunu yapınız”. Esnaf bu kadar sayfanın yekûnunu yapar, söyler, gelen de kesesini çıkarır, onu öder: — “Silin borçlarını, Allah kabul etsin” der, çeker gidermiş.  Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu, borcu sildiren, kimi borçtan kurtardığını bilmezmiş…

İşte, hiçbir maddi çıkar düşüncesi gözetmeksizin sırf Allah’ın rızasını kazanmak ve din kardeşinin sıkıntısını gidermek amacıyla karşılıksız, riyasız, gösterişsiz, verdiğini unutarak, bu şuurla verebilmenin de bir mazhariyet, Allah’ın bir lütfu olduğunu bilirler ve buna şükrederlermiş….

*     *     *

Arkadaşımın gönderdiği mail, aşağıdaki cümle ile bitiyor; ” BÖYLESİ TEVAZU VE İNCELİKLİ BİR İNSAN VE TOPLUM OLMAMIZ DİLEĞİYLE…” Ben de bu temenniye aynen katılıyorum.

*     *     *

Şimdiden, Ramazan Bayramınızı kutluyor, mutluluk, sağlık, aşarılar diliyorum. Ayrıca, tüm vatandaşlarımızın Bayramı birlik, beraberlik ve huzur içinde geçirmesini istiyorum.

Dörttepe- Bodrum, 15 Ağustos 2012