BODRUM’DA SANAT FALİYETLERİ – BALE FESTİVALİ

Bodrum’da yaz yaşamını zenginleştiren sanatsal faaliyetlerin başında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün, Bodrum Belediyesi desteğiyle ve Denizbank’ın sponsorluğu (maddi katkısı) ile sürdürdüğü Uluslararası Bale Festivali gelmektedir. Bu sene Bodrum Kalesi’nde 8-  24 Ağustos 2012 tarihleri arasında 10’uncusu düzenlenen bu Festivalde yer alan dünyaca ünlü bale ve dans repertuvarından örneklerin ve Türk bale eserlerinin sahnelendiği festivalde, sunulan eserlerden ikisini takip edebildim.

* * *

Festivalin açılışında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, balenin Türkiye’de 65 yıldır etkin bir sanat olarak yapıldığını belirtti. Bugün uluslararası gösterilere imza atan koreograflar ve dansçılar yetiştiğini kaydeden Gökmen şunları söyledi:

“Bale dünyasının önemli bir ülkesi haline geldik. Bodrum’da bu yıl onuncusunu düzenlediğimiz Uluslararası Bodrum Bale Festivali bizim için önemli. Bu festivali dünyaya açılış kapısı olarak görüyoruz. Festivalde özenle seçtiğimiz gösterilere yer verdik. Festivalin 10. yılı için özel hazırlanan ve Devlet Opera ve Balesi Bale Topluluklarının dansçıları tarafından sahnelenecek Bodrum Aşkı gösterisi de, dünya prömiyerini gerçekleştirecek.”

* * *

Açılış, Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı Mehmet Balkan’ın yapımı ‘’ BODRUM AŞKI’’ nın müziği Erim Ardal tarafından yapıldı. Eseri sahneye Lale Balkan koydu. Ülkemizde beş şehirde(Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun)  bulunan Devlet Opera ve balesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilen gösteriyi kızımla izledim.

Mehmet Balkan bu gösterisinde kısa ve uzun süreli aşkları, modern dans dilini daha fazla ve çarpıcı bir şekilde kullanarak anlatıyor. Dünyanın en güzel duygusu olan aşk teması Bodrum’un eşsiz güzelliği ile iç içe işlenmişti. Bilhassa sahnede sunulan balenin arkasındaki perdede Ege Denizi’nin dalgalarının sesli olarak canlandırılışı yanında eserin son bölümünde Bodrum’un meşhur eğlence hayatının, keman çalan hareketli bir sanatçı ve orkestranın  müziğinin eşliğinde tüm bale topluluğu tarafından takdimi çok etkileyici idi.

* * *

Dünyaca ünlü Antonio Gades’in 2004 yılında ölümünden önce kurduğu Vakfı tarafından yaşatılan Flamenko Topluluğu’nun, İspanyol dansçı Antonio Gades’in baleye uyarladığı ve tanınmış İspanyol yazar Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri olan “Kanlı Düğün”ü ve Flamenca Suit’i eşimle izledik.Antonio Gades’in, Kanlı Düğün’ü en başarılı baleye döken sanatçı olması rastlantı olmasa gerek. Lorca da, o da Endülüs mirasından ilham alıyordu çünkü. Gades öldü ancak Kanlı Düğün 40 yıldır Gades’in yorumuyla sahnelenmeye devam ediyor.Kanlı Düğün’de düğün günü gelin, gizlice sevdiği adamla kaçar, damat adayının peşlerini bırakmaya niyeti yoktur ve sonunda iki erkek birbirini öldürür… Ünlü İspanyol şair ve oyun yazarı Federico Garcia Lorca’nın 1932’de yazdığı Kanlı Düğün, yıllara meydan okuyan bir oyun. Baleye, sinemaya, tiyatroya çevrildi.  “Kanlı Düğün” oyunu Antonio Gades tarafından 1974’te bale olarak uyarlanmış ve bugüne kadar gerçekleştirilmiş İspanyol dramatik dans alanındaki en önemli eserlerden biridir.Akşamın ikinci sunumu  8 bölümlük geleneksel Flamenko dans performansı idi.  Suite Flamenca ise gördüğüm Flamenkolardan beni en etkileyen  bir klasik olarak nitelendirilebilecek öncü bir eserdi.

* * *

Değerli okuyucularım sizlerle Bodrum’da gerçekleştirilen sanat faaliyetlerini paylaştım. Buradan görüldüğü gibi Bodrum’un bilinenlerden farklı bu yönünü yolunuz buraya düşerse sizler de tanıyabilirsiniz.

Antalya, 8 Eylül 2012