BREZİLYA – ARJANTİN GEZİLERİM (6)

SAO PAULO ŞEHRİ (Praça  de Se Meydanı-Katedral Se Kisesi- Luz Bölgesi)

Mercado Pazar binasının hemen karşısındaki diğer bölümünde ise  o bölgeye ait yüzlerce bitki, çiçek ve sera ürünleri satışı yapılıyordu. Burayı gezdikten sonra Mercado Pazar binasının önünde fotoğraf çektirdim.

Avrupa şehirlerinde olduğu gibi burada da halkın kolayca ulaşabileceği ve ucuz alış veriş yapabileceği yerlerin ülkemizde her şehirde olmadığını düşündüm.

Buradan oldukça kirli olduğu söylenen Rio Tamamananduatei nehrini de uzaktan görerek şehrin en büyük meydanlarından biri olan Praça de Se’ye doğru yürüdük. Hayli yokuş olan bu yolların da bir kısmı taşıt trafiğine kapalı idi . Yine iki taraflı mağaza ve satış yerlerinden geçtik ayrıca sokaklarda değişik mallar satan stand açmış insanlar da gördük. Yol üstünde Adliye binasının önünde yer alan Pateo do Collegio meydanında (dini bir okul ve müzede var) bulunan heykel önünde oturduk ve gerçekleştirilen bir gösteriyi izledik. Bu gösteride tüm dinlerin temsilcileri de bulunuyordu. Gösteri bitince imamın yanına gittim ve kendisi ile sohbet ettim. Suriyeli olan genç imam bana Sao Paulo’da oldukça kalabalık bir Müslüman topluluğu olduğunu da anlattı.

Çarşıdan mahalli(yerel) müzik kaseti alarak Praça  de Se meydanına geldik. Meydan çok geniş ve kare şeklinde bir alan olup çevresi çok yüksek tropik ağaçlarla çevrili. Burada yer alan Katolik katedrali Catedral Metropolitana do Se oldukça görkemli bir kilise yapısı. Bu alan eski şehrin kalbi olarak da biliniyor. Zira, şehrin ilk kurulduğu bölge de burası imiş (1554’te Portekizli Cizvit papazlarının kurduğu bu şehre, Tarsus’ta doğan Aziz Pavlus’tan esinlenerek Aziz St.Paul adı verilmiş ve zaman içinde Sao Paulo olmuş). Ayrıca  bu alan Brezilyanın kamuya açık en büyük toplantı alanı. Burada zaman zaman gösteriler, yürüyüşler ve protestolar yapılırmış. Meydanda çok değişik meslek ve halk grupları ile işten çıkan ve koşuşturan yüzlerce insan gördük. Bu meydan Sao Paulo şehrinin kartpostallarda görülen en çok resmi çekilen bölgesiymiş.

Katedralin mimarisi dışında boyutlarının büyüklüğü de dikkati çekiyor. Mimarisi Neo-gotik ve Rönesans karışımı. 97 metre boyunda sivri kuleleri var. 1912’de mühendis Maximillano Hell tarafından tasarlanmış ve 1950’lerde törenle açılışı yapılmış. 2002 yılında 14 kulesinin de inşaatı tamamlanarak kilise tam olarak bitirilmiş. İç vitraylar Almanya’da tasarlanmış ve Brezilya motifleri ile süslenmiş. Zemininde tanınmış din adamlarının mezarlarının bulunduğu büyük bir mahzen de yer alıyor. Sao Paulo’nun ilk kurulduğu eski merkez bölgesi Praça Da Sé, Portekiz barok stilinin Avrupa dışındaki en güzel örneklerini oluşturan en iyi korunmuş koloni yapılarıyla doludur. Buradaki Katedral Sé, dev şehrin sembolü olmuş bir anıtsal yapı.

Bu meydanda, fotoğraf çektirdik, yürüdük, uzun bir süre oturduk ve insanları gözlemledik. Praça Da Sé’de yapılacak bir yürüyüş turu, hareketli caddeleriyle turistlere yüzyıl öncesinin koloni atmosferini yaşatmaktadır.

Daha sonra civarda hayli dolaştık. Meydanın hemen kenarında 1930’larda yapılmış olan Conjuncto Culturel de Caixa, uluslararası sanat ve fotograf sergi salonları ile tiyatrosunun bulunduğu kültür merkezi yer alıyor. Aynı bölgede Praça de Justica -Adalet Sarayının olduğu kısım da bulunuyor Bu yapıları dıştan gördükten  sonra metro ile şehrin kuzey  bölgesi olan Luz bölgesine hareket ettik. Metroda aktarma yapmamız gerekiyordu ama biz başarılı olamadık. Bize genç bir melez Brezilyalı çok yardımcı oldu ve bineceğimiz hatta kadar bizi götürdü.

Luz metro istasyonundan çıktığımızda büyük bir Demiryol istasyonu gördük. Bu bölge 19 . yüzyıl ile 20.yüzyıl başlarında gelişen demiryolu taşımacılığı ile kurulmuş olan 2 istasyon adı ile de biliniyor. Estacao de Luz ve Estacao Julıo Prestes. Bunlardan ilkinin zihinlerde temelleri  Brezilyanın ilk sanayi zengini olan Maua Viscontu de Sousaa’nın İngiltere’ye yaptığı bir ziyaret ile atılmış. 1840’daki bu ziyaret , De Sousa’ya Brezilyanın geleceğinin hızlı sanayileşmede olduğunu  düşündürmüş ve İngiltere ile İskoçya’dan demiryolu işçileri getirerek rayları döşetmiş. 1854’de açılan bu ilk demiryolu bu kişiyi çok zenginleştirmiş. Sao Paulo’nun kahve bölgesinden sahilde Santos şehrine ulaşıyormuş. Bu hat halen aktif kullanımda bulunmaktadır. İstasyonun büyüklüğü nedeniyle tamamlanması zaman almış ve 1900’de bitirilmiş. 20. yüzyılın başlarında burası şehrin ana girişiydi, çünkü Santos’tan gelen kahve burada teslim ediliyordu. Bu açıdan önemli bir bölge olarak kabul edildi. Şu an eskisi kadar geçerli bir yer değil ama tarihi açıdan turist çeken bir mekân.

Şehrin refahı demiryolunun katkısı ile zirveye çıkmış. Gelişen ihtiyaçlar üzerine ikinci bir demiryolu istasyonu daha kurulmuş. Estacao Julio Prestes ,bunun modeli ise İngiliz değil Amerikan etkisinde projelendirilmiş ve yapılmış. New Yorkdaki Grand Central and Penn istasyonu örnek alınmış. Buranın 1000 metrekarelik büyük salonu ise 1999 da Sao Paolo Concert Hall, konser salonuna dönüştürülmüş . Burada her yıl Brezilyanın en kaliteli klasik müzik konserleri verilmektedir. Aynı binada Museu  da Lingue Portugueso isimli Portekiz Dil Müzesi de yer almaktadır.

Sao Paolonun en güzel  müzeleri Luz bölgesinde toplanmış . Pinacoteca do Estado , Memorial de Resistancea museum,Museu de Arte Sacra gibi …Pazartesi günleri müzeler kapalı olduğu için iki kültür merkezi dışında başka bir müze ziyareti yapamadık. Eşimin bu müzelerden Pinacoteca do Estado’nun önünde fotoğrafını çektim. Çıplak tuğla iş ile yapılmış bu binada XIX yüz yıldan günümüze kadar Brezilya modern sanat eserleri sergileniyor. Ayrıca burada yer alan çok geniş Pargue Luz parkı da kapalı idi.

Dönüşte metroda akşam kalabalığının da etkisi ile hattımızı bulmakta yine zorlandık. Bu defa da bize 62 yıldan beri Brezilya’da yaşayan bir İngiliz yardımcı oldu. Kendisi ile sohbet ettik. İstanbul ve Kapadokya’yı gezmiş olduğunu öğrendik.

İstanbul