ŞEHİRLER TARİHİ ESERLERİ İLE VAR OLUYOR-ROMA’DA TARİHİ COLOSSEUM’U KORUMAK İÇİN YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI !

Roma Belediyesi tarihteki en büyük eski Roma amfi tiyatrosu olan ve yılda yaklaşık 6 milyon kişinin ziyaret ettiği Colosseum’a çıkan Via dei Fori Imperial Caddesini bu eski yapıyı korumak için özel araç trafiğine kapatma kararı aldı.

Belediye Başkanı Marino, ’’Bir rüyanın, şehrimiz için büyük bir devrimin başlangıcı. Colosseum, trafik karmaşasından kurtulacak ve kirlilik azalacak’’ dedi.

Çökmeye başladığı uyarısı yapılan tarihi Colosseum böylece hem korunacak hem de yapının dışını kaplayan traverten, araçların yarattığı kirlilik etkisinde kalmayacak.  Ayrıca 1924-1932 yılları arasında Mussolini tarafından inşa edilen bu cadde de antik Roma İmparatorluğu eserlerini ortaya çıkarmak için kazı yapılması da planlanmaktadır.

Yollar trafiğe kapatılınca Roma’da sokaklarda sabaha kadar kutlama yapıldı.

* * *

11-22 Mayıs 2010 tarihlerinde eşimle İtalya’yı ziyaret etmiştik. Bu gezim hakkında sizleri bilgilendirmiştim. . Bu seyahatimiz esnasında Roma (3 gün), Floransa (3 gün), Milano (2 gün) ve Venedik (3 gün) şehirlerini gördük.

Bu yazılarımdan birinde Roma’da tarihi yapılara ve kalıntılara zarar verir diye metronun bu bölgelerden geçirilmediğini öğrendiğimi sizlerle paylaşmıştım.

2750 yıllık tarihi olan Roma kentinin her tarafı tarihi eserler ve Roma İmparatorluğu’nun muhteşem izlerini ihtiva etmektedir. O dönemin kalıntılarının bulunduğu ‘Roma Forum”, “Palantina Hill”, “The Arch of Constantine” ve “Colosseum” bulunduğu bölge şehrin en görülmesi gereken bölgesidir.

Önünde fotoğraf çektirdiğim Colosseum, Roma’nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatrodur. Asıl adı Flavium Amfitiyatrosu’dur. Colosseum adı eskiden bu eserin yakınında bulunan Neron’nun çok büyük bir heykelinden dolayı verilmiştir. Colosse “çok büyük” anlamına gelir. 70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaat işlemi, 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir. Amfitiyatro, çevresi 527 metre olan bir elips (büyük ekseni 188 m, küçük ekseni 156 m) şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının, imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum 50 – 55.000 kişi alabiliyordu. Girişler bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde projelendirilmiştir. Yapının dışında traverten, iç kesimindeyse tüf ve tuğla kullanılmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arena, podyum ve mahzen kısımlarıdır. Roma döneminde halkın bir araya geldiği, çeşitli oyunların icra edildiği bu amfi tiyatroda oturma yerleri 5 farklı seviyede olup en üst seviye oturma yeri mermerlerle kaplı olup senatörlere, en alt seviye ise tahta ile kaplanmış ve bayanlara tahsis edilmiştir. Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunları, araba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Colosseum, 19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarilerinde örnek olarak alınmaktadır.

* * *

Bu haberi köşemde ele almamın ana nedeni, turizme önem veren ülkelerin tarihi eserlerini korumaya nasıl önem verdiklerini sizlerle paylaşmak ve yetkililerden bu yolda adımlar atmasını istemektir.

Ne yazık ki Çorum’da dahil bir çok kentimizde tarihi eserlerin korunmasına gereken önem verilmemekte ve bu kıymetli eserler bir bir yok olmaktadır.

Dörttepe- Bodrum, 15 Ağustos 2013

‘’Yasak kutlaması’’, Hürriyet, 5. 8. 2013,‘’İtalya gezimiz’’, Çorum Haber, 15.6.2010,‘’Roma tatili’’, Çorum Haber, 13.7.2010